Normal registerstatusSNI 62100SNI 63100SNI 72101SNI 62201SNI 58290Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mod4Sim pharma AB har organisationsnummer 559180-4702. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2020. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
16 nov. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Dataprogrammering
Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
31 okt. 2019
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 okt. 2021
31 okt. 2021
16 jan. 2022 · 77 dagar · Ej reviderad
31 okt. 2020
31 okt. 2020
31 jan. 2021 · 92 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
16 jan. 2022
1 nov. 2019 → 31 okt. 2020
K2
31 jan. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget erbjuder mjukvarulicenser och beräkningslösningar inom teoretisk kemi, för applikation inom läkemedelskemi sektorn.
Postadress
Box 2022
75002 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
16 nov. 2018
Verksamhet startad
14 feb. 2019
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 okt. 2020
31 okt. 2019
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 okt. 2021
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet100,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 62 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
19,7 %Median (P50)
2,1 % – 38,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet100,0 %
100,0 %Bolaget
71,0 %Median (P50)
48,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
22,2 %Median (P50)
3,7 % – 42,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
22,2 %Median (P50)
3,6 % – 41,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
920 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 60456035
Huvudarbetsställe
00000 UPPSALA
Uppsala · Uppsala län
0 anställda
62100 · Dataprogrammering · 63100 · Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. · 72101 · Bioteknisk forskning och utveckling · 62201 · Datakonsultverksamhet · 58290 · Utgivning av annan programvara
CFAR 60456035Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
DataprogrammeringUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 58-63
262025
20182025
Visa värden per period
2018
10
2019
16
2020
18
2021
14
2022
8
2023
16
2024
13
2025
26
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 62-63
742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
25
2024Q4
37
2025Q1
27
2025Q2
45
2025Q3
60
2025Q4
46
2026Q1
58
2026Q2
74
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mod4Sim pharma AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2020.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.