Normal registerstatusSNI 86102SNI 85400SNI 72109SNI 86212Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Monaster AB har organisationsnummer 559125-6424. Nettoomsättningen var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,08 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
18 sep. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
23 jan. 2022 · 23 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
31 jan. 2021 · 31 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
15 mars 2020 · 75 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
23 jan. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
31 jan. 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
15 mars 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet i sluten sjukvård, undervisning och forskning inom medicin, jämte köp och försäljning av fast egendom, handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Postgatan 3
41113 Göteborg
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
18 sep. 2017
Verksamhet startad
28 sep. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt116,0 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal77,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet74,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,1 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 86.102 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal77,6 %
77,6 %Bolaget
46,6 %Median (P50)
15,7 % – 81,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet74,0 %
74,0 %Bolaget
72,0 %Median (P50)
60,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
33,6 %Median (P50)
10,9 % – 55,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
50,0 %Median (P50)
17,4 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
292 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58790452
Huvudarbetsställe
POSTGATAN 3, 41113 GÖTEBORG
Göteborg · Västra Götalands län
0 anställda
86102 · Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus · 85400 · Universitets- eller högskoleutbildning · 72109 · Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling · 86212 · Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
CFAR 58790452
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen2 506Riket · SNI 86.102 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 85-99
1212025
20182025
Visa värden per period
2018
89
2019
92
2020
83
2021
86
2022
103
2023
117
2024
116
2025
121
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 86-88
902026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
80
2024Q4
101
2025Q1
86
2025Q2
67
2025Q3
82
2025Q4
92
2026Q1
94
2026Q2
90
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 890
1–4 anställda
556
5–9 anställda
9
10–19 anställda
7
20–49 anställda
11
50–99 anställda
4
100–199 anställda
3
200–499 anställda
3
500+ anställda
23
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Monaster AB?
Nettoomsättningen var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.