Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Monise AB

5590220868 · Gnesta

Normal registerstatusSNI 43999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Monise AB har organisationsnummer 559022-0868. Nettoomsättningen var 0,89 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 jan. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Södermanlands län
Registrerat
4 aug. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 jan. 2025 → 31 jan. 2026 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,10 Mkr → — Mkr
−18 %Soliditet 53,00 % → 44,00 %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-010,7
2022-010,8
2023-010,9
2024-011,6
2025-011,0
2026-010,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 202231 jan. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 jan. 202631 jan. 202627 aug. 2026 · 208 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202531 jan. 202511 sep. 2025 · 223 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202431 jan. 202418 aug. 2024 · 200 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K2
27 aug. 2026
1 feb. 2024 → 31 jan. 2025
K2
11 sep. 2025
1 feb. 2023 → 31 jan. 2024
K2
18 aug. 2024

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva byggnads-, plattsättnings-, murnings- och entreprenadarbeten, kapitalförvaltning samt all därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Hästhagen Rofhök 64692 Gnesta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Gnesta · 0461
Län
Södermanland
Registrerat
4 aug. 2015
Verksamhet startad
27 aug. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 jan. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43999

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 202231 jan. 2021
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 jan. 2026

Omsättningstillväxt−6,6 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal11,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet43,7 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,9 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.999 · Södermanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,8 %
Soliditet43,7 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

131 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 56159676

Huvudarbetsställe

HÄSTHAGEN ROFHÖK, 64692 GNESTA

Gnesta · Södermanlands län

1-4 anställda

43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

CFAR 56159676Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetSödermanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen8 138Riket · SNI 43.999 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 223
1–4 anställda
1 884
5–9 anställda
501
10–19 anställda
301
20–49 anställda
183
50–99 anställda
30
100–199 anställda
11
200–499 anställda
5
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Södermanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Monise AB?

Nettoomsättningen var 0,89 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.