Normal registerstatusSNI 69102SNI 69201SNI 70200SNI 66190SNI 72200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
MonMat AB har organisationsnummer 559067-2373. Nettoomsättningen var 0,34 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
21 juni 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Juridiska byråers verksamhet m.m.
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
20 feb. 2022 · 51 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
7 feb. 2021 · 38 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
8 mars 2020 · 68 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
20 feb. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
7 feb. 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
8 mars 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Omstrukturering av företag och företags balansräkningar. Turnarounds av undermåligt presterande verksamheter. Finansiell rådgivning till företag och institutioner samt därmed tillhörande verksamhet. Juridisk rådgivning till företag och institutioner samt därmed tillhörande verksamhet. Investeringar i värdepapper, värdeföremål, fastigheter samt förmögenhetsförvaltning. Coaching av seniora företags- och institunella chefer och ledare
Postadress
Fatburs Kvarngata 4
11864 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
21 juni 2016
Verksamhet startad
14 juli 2016
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt795,2 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal0,1 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet59,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 69.102 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,1 %
0,1 %Bolaget
21,3 %Median (P50)
0,9 % – 54,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet59,0 %
59,0 %Bolaget
68,0 %Median (P50)
48,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
18,2 %Median (P50)
2,2 % – 42,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
25,4 %Median (P50)
2,7 % – 62,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
709 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 57336893
Huvudarbetsställe
FATBURS KVARNGATA 4, 11864 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
69102 · Juridiska byråers verksamhet m.m. · 69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 66190 · Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet · 72200 · Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling
CFAR 57336893
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Juridiska byråers verksamhet m.m.Stockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 295Riket · SNI 69.102 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 69-70
7112026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
704
2024Q4
735
2025Q1
714
2025Q2
611
2025Q3
728
2025Q4
767
2026Q1
747
2026Q2
711
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
2 419
1–4 anställda
761
5–9 anställda
76
10–19 anställda
23
20–49 anställda
12
50–99 anställda
2
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter MonMat AB?
Nettoomsättningen var 0,34 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.