Normal registerstatusSNI 49410SNI 47712SNI 77320SNI 78201Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mooment AB har organisationsnummer 559274-0236. Nettoomsättningen var 0,25 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Blekinge län
Registrerat
29 sep. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Vägtransport, godstrafik
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2020-09
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2020-09
0,0
2021-12
0,2
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
28 sep. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
29 sep. 2020 → 31 dec. 2021
K215 månader
6 mars 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva butik samt webshop. Vi kommer att sälja kläder, skor, väskor samt heminredning och köksartiklar.
Postadress
Ekenäsvägen 52
37273 Ronneby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Ronneby · 1081
Län
Blekinge
Registrerat
29 sep. 2020
Verksamhet startad
21 jan. 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal0,2 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet—
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 49.410 · Blekinge · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,2 %
0,2 %Bolaget
7,8 %Median (P50)
2,3 % – 19,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet—
—Bolaget
43,0 %Median (P50)
22,0 % – 68,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
10,2 %Median (P50)
3,4 % – 20,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
8,3 %Median (P50)
2,5 % – 19,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
107 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66573049
Huvudarbetsställe
EKENÄSVÄGEN 52, 37273 RONNEBY
Ronneby · Blekinge län
0 anställda
49410 · Vägtransport, godstrafik · 47712 · Detaljhandel via internet eller postorder med kläder · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 78201 · Personaluthyrning
CFAR 66573049
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Vägtransport, godstrafikBlekinge län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen14 943Riket · SNI 49.410 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Blekinge län · branschgrupp 49-53
32025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
—
2020
—
2021
—
2022
—
2023
—
2024
12
2025
3
Nystartade företag
Blekinge län · branschgrupp 49-53
32026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
6
2024Q4
—
2025Q1
6
2025Q2
5
2025Q3
4
2025Q4
4
2026Q1
3
2026Q2
3
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
7 455
1–4 anställda
4 796
5–9 anställda
1 156
10–19 anställda
785
20–49 anställda
519
50–99 anställda
160
100–199 anställda
51
200–499 anställda
16
500+ anställda
5
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Blekinge län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
4,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
26,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mooment AB?
Nettoomsättningen var 0,25 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.