Normal registerstatusSNI 41000SNI 77320SNI 78201SNI 81100SNI 95313Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Most AB har organisationsnummer 556440-0249. Nettoomsättningen var 2,60 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026. Rörelseresultatet var 0,85 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
20 dec. 1991
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2023-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2023-08
1,6
2024-08
1,0
2025-08
0,9
2026-08
2,6
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2026
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2025 → 31 aug. 2026
K2
17 okt. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, personaluthyrning, däck och bilservice och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Övre Krondiksvägen 6
79161 Falun
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Falun · 2080
Län
Dalarna
Registrerat
20 dec. 1991
Verksamhet startad
22 juli 1993
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2026
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2026
Omsättningstillväxt176,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal32,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet64,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd2,6 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 41 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal32,8 %
32,8 %Bolaget
3,8 %Median (P50)
−2,0 % – 13,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet64,6 %
64,6 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
25,0 % – 74,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,2 %Median (P50)
−2,4 % – 22,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
−1,3 % – 14,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
421 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 31007727
Huvudarbetsställe
ÖVRE KRONDIKSVÄGEN 6, 79161 FALUN
Falun · Dalarnas län
1-4 anställda
41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 78201 · Personaluthyrning · 81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet · 95313 · Däckservice
CFAR 31007727
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Byggande av bostadshus och andra byggnaderDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen27 989Riket · SNI 41 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
362025
20182025
Visa värden per period
2018
28
2019
31
2020
35
2021
22
2022
25
2023
41
2024
48
2025
36
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
592026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
35
2025Q1
56
2025Q2
59
2025Q3
52
2025Q4
54
2026Q1
60
2026Q2
59
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
17 199
1–4 anställda
7 709
5–9 anställda
1 618
10–19 anställda
814
20–49 anställda
476
50–99 anställda
117
100–199 anställda
32
200–499 anställda
18
500+ anställda
6
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Most AB?
Nettoomsättningen var 2,60 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.