# Mountainflow AB (5592690043)

> Mountainflow AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5592690043, registrerat 2020-08-31 och med hemvist i Upplands-Bro, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2026-06-30 var nettoomsättningen 2,41 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5592690043 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2020-08-31 |
| Hemvist | Upplands-Bro, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 70100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor; konsulttjänster |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2026-06-30, inlämnad 2026-07-12 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 2,41 | 0,03 | 0,92 | 0,02 | 0,01 |
| Rörelseresultat | 0,99 | -0,08 | 0,80 | -0,01 | -0,01 |
| Årets resultat | 0,79 | -0,07 | 0,17 | -0,01 | -0,01 |
| Summa tillgångar | 1,27 | 0,29 | 0,58 | 0,53 | 0,53 |
| Eget kapital | 0,84 | 0,13 | 0,20 | 0,03 | 0,03 |
| Soliditet | 66,0 % | 44,6 % | 35,0 % | 5,4 % | 6,4 % |

## Vad som ändrats

2025-06-30 → 2026-06-30: 12 väsentliga ändringar.

- Utdelning upp: 79 000 -> 780 000 (+887.3 %)
- Nettoomsättning upp: 31 785 -> 2 407 763 (+7475.2 %)
- Rörelseintäkter upp: 31 785 -> 2 407 763 (+7475.2 %)
- Rörelseresultat upp: -77 690 -> 992 069 (+1377.0 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: -72 505 -> 981 414 (+1453.6 %)
- Resultat före skatt upp: -72 505 -> 981 414 (+1453.6 %)
- Årets resultat upp: -72 505 -> 789 690 (+1189.2 %)
- Personalkostnader rapporteras för första gången: 1 242 940

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: hela landet (n=10857), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 7 475,2 % (P25 -24,8 %, P50 0,7 %, P75 27,2 %)
- Rörelsemarginal: 41,2 % (P25 0,8 %, P50 12,7 %, P75 35,0 %)
- Soliditet: 66,0 % (P25 41,0 %, P50 66,0 %, P75 86,0 %)
- Omsättning per anställd: – (P25 0,55, P50 0,98, P75 1,51)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-07-01 – 2026-06-30 (inlämnad 2026-07-12)
- 2024-07-01 – 2025-06-30 (inlämnad 2025-10-10)
- 2023-07-01 – 2024-06-30 (inlämnad 2024-09-22)
- 2022-07-01 – 2023-06-30 (inlämnad 2023-10-08)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-07-12.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/mountainflow-ab-5592690043
English: https://bolagsdelta.se/en/company/mountainflow-ab-5592690043

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
