Normal registerstatusSNI 59110SNI 85510SNI 93199SNI 60200SNI 93290SNI 59200SNI 85594SNI 90200SNI 96990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mountainfluencer AB har organisationsnummer 559290-5235. Nettoomsättningen var 1,10 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,13 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
15 dec. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Produktion av film, video och TV-program
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2025 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 0 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
15 dec. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2026
30 juni 2026
12 okt. 2026 · 104 dagar · Ej reviderad
30 juni 2025
30 juni 2025
23 dec. 2025 · 176 dagar · Ej reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
22 dec. 2024 · 175 dagar · Ej reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
24 dec. 2023 · 177 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
18 dec. 2022 · 171 dagar · Ej reviderad
30 juni 2021
30 juni 2021
19 dec. 2021 · 172 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
12 okt. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
23 dec. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
22 dec. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
24 dec. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
18 dec. 2022
15 dec. 2020 → 30 juni 2021
K27 månader
19 dec. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Ett företag med tjänster inom kommunikation, media, utbildning, kultur, träning, idrott och hälsa, event, friluftsliv och livsstil.
Postadress
Romo 310
83796 Undersåker
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Åre · 2321
Län
Jämtland
Registrerat
15 dec. 2020
Verksamhet startad
14 jan. 2021
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt4,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal11,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet78,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,1 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 59.110 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,8 %
11,8 %Bolaget
3,0 %Median (P50)
−10,6 % – 24,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet78,0 %
78,0 %Bolaget
66,0 %Median (P50)
52,0 % – 77,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,1 %Median (P50)
−2,1 % – 26,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,0 %Median (P50)
−10,2 % – 24,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
29 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66921032
Huvudarbetsställe
ROMO 310, 83796 UNDERSÅKER
Åre · Jämtlands län
1-4 anställda
59110 · Produktion av film, video och TV-program · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 93199 · Annan sportverksamhet · 60200 · Planering och sändning av tv-program samt distribution av video · 93290 · Övrig fritids- och nöjesverksamhet · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning · 85594 · Personalutbildning · 90200 · Scenkonst · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster
CFAR 66921032
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Produktion av film, video och TV-programJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen8 813Riket · SNI 59.110 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 58-63
62025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
—
2020
—
2021
—
2022
—
2023
—
2024
—
2025
6
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 58-61
92026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
3
2024Q4
3
2025Q1
4
2025Q2
9
2025Q3
3
2025Q4
6
2026Q1
4
2026Q2
9
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
6 647
1–4 anställda
1 984
5–9 anställda
100
10–19 anställda
38
20–49 anställda
23
50–99 anställda
13
100–199 anställda
3
200–499 anställda
4
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mountainfluencer AB?
Nettoomsättningen var 1,10 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.