Movecraft AB har organisationsnummer 559497-1870. Nettoomsättningen var 0,14 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
18 sep. 2024
Status
Normal registerstatus
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2025-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2025-12
0,1
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
17 sep. 2024
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
18 sep. 2024 → 31 dec. 2025
K215 månader
16 aug. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Trädgårdsgärdet 232
42468 Angered
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
18 sep. 2024
Verksamhet startad
14 nov. 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal26,8 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet43,8 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 95 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal26,8 %
26,8 %Bolaget
7,6 %Median (P50)
0,3 % – 18,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet43,8 %
43,8 %Bolaget
61,0 %Median (P50)
37,0 % – 79,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,0 %Median (P50)
0,6 % – 30,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,6 %Median (P50)
0,4 % – 18,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
163 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 71962039
Huvudarbetsställe
TRÄDGÅRDSGÄRDET 232, 42468 ANGERED
Göteborg · Västra Götalands län
0 anställda
95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 47820 · Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon · 95313 · Däckservice
CFAR 71962039
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 85-99
1212025
20182025
Visa värden per period
2018
89
2019
92
2020
83
2021
86
2022
103
2023
117
2024
116
2025
121
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 94-99
1832026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
183
2024Q4
164
2025Q1
188
2025Q2
185
2025Q3
190
2025Q4
173
2026Q1
187
2026Q2
183
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Movecraft AB?
Nettoomsättningen var 0,14 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.