Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

MTB Solution AB

5566324777 · Uppsala

Normal registerstatusSNI 43320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

MTB Solution AB har organisationsnummer 556632-4777. Nettoomsättningen var 0,57 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,32 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
27 sep. 2002
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-12−0,0
2019-120,0
2020-12−0,0
2021-120,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
13 feb. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva konsultation och utbildning inom medicin och organisation. Äga och förvalta fast och lös egendom. Försäljning och konsultation av säkerhetsprodukter. Produktion, försäljning, utbildning, konsultation och utövande av musik och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Ljungvägen, 3 74241 Öregrund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
27 sep. 2002
Verksamhet startad
20 nov. 2002
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

1 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2021

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal55,3 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet59,3 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.320 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal55,3 %
Soliditet59,3 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

340 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 41492901

Huvudarbetsställe

LJUNGVÄGEN 3, 74241 ÖREGRUND

Östhammar · Uppsala län

0 anställda

43320 · Byggnadssnickeriarbeten

CFAR 41492901
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

ByggnadssnickeriarbetenUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter MTB Solution AB?

Nettoomsättningen var 0,57 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.