Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Munkens Hälsa AB

5591476428 · Surahammar

Normal registerstatusSNI 01489Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Munkens Hälsa AB har organisationsnummer 559147-6428. Nettoomsättningen var 1,46 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2024).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
1 feb. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Övrig uppfödning av andra djur

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2023 → 31 dec. 2024 · Jämförelsen innehåller 3 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+515 %Soliditet 6,00 % → 38,00 %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-120,4
2019-121,0
2020-120,9
2021-121,1
2022-121,1
2023-121,3
2024-121,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202431 dec. 20241 aug. 2025 · 213 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 20234 aug. 2024 · 217 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 202215 okt. 2023 · 288 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 20216 mars 2022 · 65 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202031 dec. 202014 mars 2021 · 73 dagar · Ej reviderad
31 dec. 201931 dec. 201917 maj 2020 · 138 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
1 aug. 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
4 aug. 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
15 okt. 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 mars 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
14 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
17 maj 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall förädla och bedriva försäljning av honung, tillverka och bedriva försäljning av biprodukter, småmaskiner inom bi och honungstillverkning samt försäljning av hälsoprodukter, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Västeråsvägen 168 73170 Köping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Surahammar · 1907
Län
Västmanland
Registrerat
1 feb. 2018
Verksamhet startad
12 juli 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

6 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod01489

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2024

Omsättningstillväxt15,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal22,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet38,1 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 01 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal22,8 %
Soliditet38,1 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

213 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59779645

Huvudarbetsställe

VÄSTERÅSVÄGEN 168, 73170 KÖPING

Köping · Västmanlands län

1-4 anställda

01489 · Övrig uppfödning av andra djur

CFAR 59779645
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Övrig uppfödning av andra djurVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen94 753Riket · SNI 01 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

10–19 anställda
466
20–49 anställda
154
50–99 anställda
40
100–199 anställda
12
200–499 anställda
2
500+ anställda
1
0 anställda
87 525
1–4 anställda
5 440
5–9 anställda
1 113

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Munkens Hälsa AB?

Nettoomsättningen var 1,46 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.