Normal registerstatusSNI 56110SNI 47811SNI 41000SNI 64994Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
MVS AB har organisationsnummer 559255-3209. Nettoomsättningen var 0,94 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rörelseresultatet var 0,07 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 apr. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
11 maj 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Restaurangverksamhet
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
31 okt. 2025 · 184 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2024
30 apr. 2024
1 dec. 2024 · 215 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2023
30 apr. 2023
3 dec. 2023 · 217 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2022
30 apr. 2022
30 okt. 2022 · 183 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
31 okt. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
1 dec. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
3 dec. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
30 okt. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom restaurangbranschen samt bedriva försäljning av bilar, både inom Sverige men även in och ut från Sverige. Bolaget ska även förvärva och förvalta aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Nynäsvägen 287
12234 Enskede
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
11 maj 2020
Verksamhet startad
11 juni 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2025
Omsättningstillväxt−11,0 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal7,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet20,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 56 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal7,9 %
7,9 %Bolaget
2,3 %Median (P50)
−5,5 % – 10,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet20,0 %
20,0 %Bolaget
35,0 %Median (P50)
10,0 % – 64,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
7,1 %Median (P50)
−12,0 % – 26,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,6 %Median (P50)
−5,0 % – 11,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
4 674 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66029083
Huvudarbetsställe
NYNÄSVÄGEN 287, 12234 ENSKEDE
Stockholm · Stockholms län
1-4 anställda
56110 · Restaurangverksamhet · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
CFAR 66029083
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
RestaurangverksamhetStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen29 450Riket · SNI 56 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 56
2662025
20182025
Visa värden per period
2018
141
2019
174
2020
177
2021
168
2022
167
2023
206
2024
256
2025
266
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 56
1762026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
107
2024Q4
132
2025Q1
148
2025Q2
145
2025Q3
144
2025Q4
120
2026Q1
142
2026Q2
176
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
12 426
1–4 anställda
7 706
5–9 anställda
4 350
10–19 anställda
3 154
20–49 anställda
1 507
50–99 anställda
214
100–199 anställda
48
200–499 anställda
28
500+ anställda
17
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter MVS AB?
Nettoomsättningen var 0,94 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.