Normal registerstatusSNI 90200SNI 74990SNI 78100SNI 90390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Night Zone AB har organisationsnummer 559452-5759. Nettoomsättningen var 3,80 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −2,75 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 7 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kronobergs län
Registrerat
16 okt. 2023
Status
Normal registerstatus
Bransch
Scenkonst
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2024-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2024-12
4,2
2025-12
3,8
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
30 juli 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Management, produktion, konserter, event, bokning, föreläsning och konsultverksamhet inom event och musik.
Postadress
Mältarevägen 44
34235 Alvesta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Alvesta · 0764
Län
Kronoberg
Registrerat
16 okt. 2023
Verksamhet startad
14 mars 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt−8,6 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−72,3 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet5,7 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,5 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 90 · Kronoberg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−72,3 %
−72,3 %Bolaget
2,6 %Median (P50)
−8,5 % – 18,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet5,7 %
5,7 %Bolaget
68,0 %Median (P50)
44,0 % – 89,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,9 %Median (P50)
−6,5 % – 27,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,8 %Median (P50)
−8,4 % – 21,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
63 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 70828785
Huvudarbetsställe
MÄLTAREVÄGEN 44, 34235 ALVESTA
Alvesta · Kronobergs län
0 anställda
90200 · Scenkonst · 74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik · 78100 · Arbetsförmedling och rekrytering · 90390 · Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
CFAR 70828785
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ScenkonstKronobergs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen53 718Riket · SNI 90 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kronobergs län · branschgrupp 85-99
142025
20182025
Visa värden per period
2018
7
2019
12
2020
8
2021
9
2022
15
2023
10
2024
12
2025
14
Nystartade företag
Kronobergs län · branschgrupp 90-93
122026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
17
2024Q4
16
2025Q1
13
2025Q2
10
2025Q3
14
2025Q4
18
2026Q1
7
2026Q2
12
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
49 311
1–4 anställda
3 994
5–9 anställda
198
10–19 anställda
105
20–49 anställda
60
50–99 anställda
24
100–199 anställda
13
200–499 anställda
9
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kronobergs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
54,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
15,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Night Zone AB?
Nettoomsättningen var 3,80 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.