Normal registerstatusSNI 68320SNI 43320SNI 46120SNI 47761SNI 94910Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Nilfast AB har organisationsnummer 559127-7776. Nettoomsättningen var 0,86 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2025. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 jan. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jönköpings län
Registrerat
3 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 jan. 2025
31 jan. 2024
31 jan. 2023
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 jan. 2025
31 jan. 2025
22 aug. 2025 · 203 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
19 juni 2022 · 170 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
17 maj 2020 · 138 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 feb. 2024 → 31 jan. 2025
K2
22 aug. 2025
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
19 juni 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
17 maj 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består av att bedriva byggnads-, snickeri- och reparationsverksamhet. Äga och förvalta aktier i dotterbolag samt predika och föreläsa i kyrkor.
Postadress
Långgatan 31
56632 Habo
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Habo · 0643
Län
Jönköping
Registrerat
3 okt. 2017
Verksamhet startad
5 okt. 2017
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 jan. 2025
31 jan. 2024
31 jan. 2023
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Kassalikviditet
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 jan. 2025
Omsättningstillväxt−69,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal0,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet30,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 68.320 · Jönköping · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,9 %
0,9 %Bolaget
22,2 %Median (P50)
−28,2 % – 38,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet30,0 %
30,0 %Bolaget
36,0 %Median (P50)
13,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,3 %Median (P50)
−0,2 % – 13,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
26,0 %Median (P50)
−28,2 % – 43,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
59 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58816810
Huvudarbetsställe
LÅNGGATAN 31, 56632 HABO
Habo · Jönköpings län
1-4 anställda
68320 · Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 46120 · Provisionshandel med bränsle, malm, metaller och industrikemikalier · 47761 · Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel · 94910 · Verksamhet i religiösa samfund
CFAR 58816810
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragJönköpings län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 240Riket · SNI 68.320 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jönköpings län · branschgrupp 64-82
602025
20182025
Visa värden per period
2018
34
2019
24
2020
36
2021
26
2022
30
2023
34
2024
63
2025
60
Nystartade företag
Jönköpings län · branschgrupp 64-68
282026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
22
2024Q4
46
2025Q1
52
2025Q2
39
2025Q3
43
2025Q4
54
2026Q1
63
2026Q2
28
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 135
1–4 anställda
796
5–9 anställda
120
10–19 anställda
79
20–49 anställda
51
50–99 anställda
27
100–199 anställda
16
200–499 anställda
12
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jönköpings län, alla branscher.
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ingen förändring · 2026K1
50,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Nilfast AB?
Nettoomsättningen var 0,86 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.