Normal registerstatusSNI 43120SNI 43320SNI 41000SNI 95311SNI 33120SNI 43210SNI 95312Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
NOC Solution AB har organisationsnummer 559485-0207. Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (28 feb. 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
29 maj 2024
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mark- och grundarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2025-02
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2025-02
0,1
2026-02
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 28 feb. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
28 feb. 2026
28 feb. 2025
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 mars 2025 → 28 feb. 2026
K2
22 sep. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Ska arbeta med reparationer av utrustning till industri maskiner.
Postadress
Rönnbärsvägen 2
76163 Norrtälje
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Norrtälje · 0188
Län
Stockholm
Registrerat
29 maj 2024
Verksamhet startad
27 juni 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
28 feb. 2026
28 feb. 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
28 feb. 2026
Omsättningstillväxt160,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal1,5 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet48,9 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.120 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 28 feb. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,5 %
1,5 %Bolaget
6,6 %Median (P50)
−0,7 % – 16,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet48,9 %
48,9 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
27,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,7 %Median (P50)
−0,1 % – 25,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−0,2 % – 17,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 414 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 71616882
Huvudarbetsställe
RÖNNBÄRSVÄGEN 2, 76163 NORRTÄLJE
Norrtälje · Stockholms län
0 anställda
43120 · Mark- och grundarbeten · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 43210 · Elinstallationer · 95312 · Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
CFAR 71616882
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Mark- och grundarbetenStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen17 453Riket · SNI 43.120 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
10 790
1–4 anställda
4 852
5–9 anställda
908
10–19 anställda
515
20–49 anställda
297
50–99 anställda
67
100–199 anställda
21
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter NOC Solution AB?
Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.