Normal registerstatusSNI 62201SNI 74990SNI 59110SNI 74120SNI 59120SNI 62100SNI 74200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Non Descript AB har organisationsnummer 559003-5159. Nettoomsättningen var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2022).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
10 feb. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Datakonsultverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
2 juli 2023 · 183 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
19 juni 2022 · 170 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
5 juli 2020 · 187 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
2 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
19 juni 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
5 juli 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom it- och informations-säkerhet, cybersäkerhet och säkerhetsskydd.
Postadress
Bohusgatan 41
11667 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
10 feb. 2015
Verksamhet startad
3 apr. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Styrelseordförande och VD
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
—
EBITDA
—
—
Omsättningstillväxt
—
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2022
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal41,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet28,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 62 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal41,8 %
41,8 %Bolaget
17,5 %Median (P50)
0,2 % – 39,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet28,0 %
28,0 %Bolaget
69,0 %Median (P50)
46,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
19,7 %Median (P50)
1,8 % – 41,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
20,2 %Median (P50)
1,5 % – 42,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
11 283 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 55680607
Huvudarbetsställe
BOHUSGATAN 41, 11667 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
1-4 anställda
62201 · Datakonsultverksamhet · 74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 59120 · Efterproduktion av film, video och TV-program · 62100 · Dataprogrammering · 74200 · Fotoverksamhet
CFAR 55680607
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
DatakonsultverksamhetStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 58-63
2492025
20182025
Visa värden per period
2018
134
2019
151
2020
127
2021
135
2022
138
2023
181
2024
252
2025
249
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 62-63
7832026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
391
2024Q4
424
2025Q1
434
2025Q2
413
2025Q3
513
2025Q4
534
2026Q1
668
2026Q2
783
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Non Descript AB?
Nettoomsättningen var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.