Normal registerstatusSNI 74110SNI 70200SNI 96230SNI 74120SNI 77220SNI 96990SNI 14210SNI 47711SNI 58190SNI 62100Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Norling Vision AB har organisationsnummer 559465-0367. Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var −0,03 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 0 (30 apr. 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
21 dec. 2023
Status
Normal registerstatus
Bransch
Industridesign och modedesign
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2026
30 apr. 2025
21 dec. 2023
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2026
30 apr. 2026
8 sep. 2026 · 131 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
16 aug. 2025 · 108 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
8 sep. 2026
21 dec. 2023 → 30 apr. 2025
K216 månader
16 aug. 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva design, tillverkning och försäljning av kläder, bedriva verksamhet inom HR- och hälsofrågor, bedriva webbutveckling och design, bedriva kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Hamnallén 7
23440 Lomma
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lomma · 1262
Län
Skåne
Registrerat
21 dec. 2023
Verksamhet startad
8 feb. 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2026
30 apr. 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2026
Omsättningstillväxt−92,6 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−104,1 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet49,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 74 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−104,1 %
−104,1 %Bolaget
8,4 %Median (P50)
−5,3 % – 30,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet49,0 %
49,0 %Bolaget
64,0 %Median (P50)
39,0 % – 82,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,7 %Median (P50)
−3,4 % – 34,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
10,4 %Median (P50)
−3,4 % – 34,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 329 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 71071989
Huvudarbetsställe
HAMNALLÉN 7, 23440 LOMMA
Lomma · Skåne län
0 anställda
74110 · Industridesign och modedesign · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 77220 · Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster · 14210 · Tillverkning av gång- och ytterkläder · 47711 · Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder · 58190 · Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara · 62100 · Dataprogrammering
CFAR 71071989
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Industridesign och modedesignSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 64-82
2712025
20182025
Visa värden per period
2018
179
2019
186
2020
253
2021
198
2022
194
2023
228
2024
287
2025
271
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 74-75
902026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
90
2024Q4
105
2025Q1
106
2025Q2
82
2025Q3
106
2025Q4
77
2026Q1
89
2026Q2
90
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Norling Vision AB?
Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.