Normal registerstatusSNI 68110SNI 68202SNI 68310SNI 71200SNI 81100SNI 68320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Northmen Tech AB har organisationsnummer 559069-9293. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
12 juli 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Handel med egna fastigheter
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2019-06
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2019-06
0,0
2020-06
0,1
2021-06
0,0
2022-06
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
4 sep. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av säkerhetsrelaterade produkter, system och därtill anpassade tjänster som exempelvis konsultuppdrag, utvecklingsprojekt, utbildning, driftsäkring och underhållsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Postadress
Korphoppsgatan 12
12065 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
12 juli 2016
Verksamhet startad
2 mars 2023
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2022
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet100,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 68 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
30,3 %Median (P50)
1,6 % – 52,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet100,0 %
100,0 %Bolaget
20,0 %Median (P50)
5,0 % – 51,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,2 %Median (P50)
1,0 % – 8,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
36,5 %Median (P50)
6,8 % – 60,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
13 491 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 60503943
Huvudarbetsställe
KORPHOPPSGATAN 12, 12065 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
1-4 anställda
68110 · Handel med egna fastigheter · 68202 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler · 68310 · Förmedling avseende fastighetsverksamhet · 71200 · Teknisk provning och analys · 81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet · 68320 · Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
CFAR 60503943
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Handel med egna fastigheterStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen121 575Riket · SNI 68 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 64-68
3582026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
316
2024Q4
363
2025Q1
399
2025Q2
313
2025Q3
311
2025Q4
396
2026Q1
413
2026Q2
358
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
107 746
1–4 anställda
11 191
5–9 anställda
1 465
10–19 anställda
605
20–49 anställda
309
50–99 anställda
134
100–199 anställda
76
200–499 anställda
40
500+ anställda
9
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Northmen Tech AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.