Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Notima Energy Intelligence AB

5591448740 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 26510SNI 71124Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Notima Energy Intelligence AB har organisationsnummer 559144-8740. Nettoomsättningen var 0,52 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var −0,21 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (30 juni 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
12 jan. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2024 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−67 %Soliditet 37,00 % → 12,00 %
NyckeltalKoncernbidrag — Mkr → 0,03 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-060,1
2019-060,0
2020-060,0
2021-060,0
2022-060,1
2023-061,2
2024-060,7
2025-060,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202530 juni 20252 okt. 2025 · 94 dagar · Ej reviderad
30 juni 202430 juni 202417 nov. 2024 · 140 dagar · Ej reviderad
30 juni 202330 juni 202320 aug. 2023 · 51 dagar · Ej reviderad
30 juni 202230 juni 202218 sep. 2022 · 80 dagar · Ej reviderad
30 juni 202130 juni 202116 jan. 2022 · 200 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
2 okt. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
17 nov. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
20 aug. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
18 sep. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
16 jan. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget utvecklar och tillhandahåller av produkter och tjänster inom mätning, lagring och styrning av elektrisk energi. Bolaget arbetar även med utveckling och försäljning av produkter och tjänster inom s.k. IoT (internet-of-things).

Postadress

Linnégatan 76 11523 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
12 jan. 2018
Verksamhet startad
15 feb. 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod26510, 71124

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2025

Omsättningstillväxt−22,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−39,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet12,4 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 26.510 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−39,4 %
Soliditet12,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

71 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59246413

Huvudarbetsställe

LINNÉGATAN 76, 11523 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

26510 · Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering · 71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

CFAR 59246413
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigeringStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen425Riket · SNI 26.510 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
215
1–4 anställda
84
5–9 anställda
29
10–19 anställda
41
20–49 anställda
32
50–99 anställda
11
100–199 anställda
6
200–499 anställda
6
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Notima Energy Intelligence AB?

Nettoomsättningen var 0,52 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.