Normal registerstatusSNI 61100SNI 42210SNI 71123SNI 42222SNI 95210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
NTAC AB har organisationsnummer 559159-9385. Nettoomsättningen var 2,09 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,79 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kalmar län
Registrerat
23 maj 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
6 mars 2022 · 65 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
7 mars 2021 · 66 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
1 mars 2020 · 61 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 mars 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
7 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
1 mars 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet, installation, provning och produktförsäljning inom radio-, tele-, data- audio- och videosystem samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Dunkelidsvägen 71
57274 Påskallavik
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Mönsterås · 0861
Län
Kalmar
Registrerat
23 maj 2018
Verksamhet startad
21 juni 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt20,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal37,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet79,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd2,1 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 61.100 · Kalmar · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal37,7 %
37,7 %Bolaget
3,9 %Median (P50)
−34,8 % – 36,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet79,6 %
79,6 %Bolaget
84,0 %Median (P50)
36,0 % – 98,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
0,0 %Median (P50)
−3,3 % – 11,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
0,0 %Median (P50)
−34,8 % – 36,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
15 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59710681
Huvudarbetsställe
DUNKELIDSVÄGEN 71, 57274 PÅSKALLAVIK
Mönsterås · Kalmar län
1-4 anställda
61100 · Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit · 42210 · Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp · 71123 · Teknisk konsultverksamhet inom elteknik · 42222 · Anläggningsarbeten för telekommunikation · 95210 · Reparation och underhåll av hemelektronik
CFAR 59710681
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellitKalmar län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen765Riket · SNI 61.100 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kalmar län · branschgrupp 58-63
62025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
—
2020
—
2021
—
2022
4
2023
7
2024
5
2025
6
Nystartade företag
Kalmar län · branschgrupp 58-61
112026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
9
2024Q4
6
2025Q1
4
2025Q2
6
2025Q3
3
2025Q4
8
2026Q1
8
2026Q2
11
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
606
1–4 anställda
73
5–9 anställda
35
10–19 anställda
20
20–49 anställda
16
50–99 anställda
5
100–199 anställda
4
200–499 anställda
2
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kalmar län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
28,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
13,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter NTAC AB?
Nettoomsättningen var 2,09 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.