Nuitsys AB har organisationsnummer 559383-3295. Nettoomsättningen var 2,39 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
1 juni 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
17 okt. 2025 · 290 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
30 juli 2023 · 211 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
17 okt. 2025
1 juni 2022 → 31 dec. 2022
K27 månader
30 juli 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva konsultverksamhet inom IT. Företaget kommer också bedriva utveckling av mjukvaruprodukter och IT-utbildningar.
Postadress
Arvid Tydens alle 10b
17169 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
1 juni 2022
Verksamhet startad
16 juni 2022
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt−47,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal11,5 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet64,5 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,2 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 47.112 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,5 %
11,5 %Bolaget
2,6 %Median (P50)
0,1 % – 6,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet64,5 %
64,5 %Bolaget
35,0 %Median (P50)
17,0 % – 60,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,1 %Median (P50)
1,1 % – 24,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,9 %Median (P50)
0,2 % – 6,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
724 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 69075661
Huvudarbetsställe
ARVID TYDÉNS ALLÉ 10 B, 17169 SOLNA
Solna · Stockholms län
5-9 anställda
47112 · Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad · 62100 · Dataprogrammering · 85690 · Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
CFAR 69075661
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 418Riket · SNI 47.112 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 47
3022025
20182025
Visa värden per period
2018
182
2019
216
2020
203
2021
172
2022
193
2023
260
2024
277
2025
302
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 47
6712026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
605
2024Q4
505
2025Q1
521
2025Q2
527
2025Q3
621
2025Q4
569
2026Q1
623
2026Q2
671
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
2 231
1–4 anställda
1 142
5–9 anställda
418
10–19 anställda
648
20–49 anställda
654
50–99 anställda
191
100–199 anställda
102
200–499 anställda
21
500+ anställda
11
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Nuitsys AB?
Nettoomsättningen var 2,39 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.