Normal registerstatusSNI 43120SNI 43320SNI 71121SNI 77320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
NVM Construction AB har organisationsnummer 559061-1249. Nettoomsättningen var 8,53 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,25 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 4 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
29 apr. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mark- och grundarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
29 juni 2026 · 180 dagar · Reviderad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
4 aug. 2024 · 217 dagar · Reviderad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
9 juli 2023 · 190 dagar · Reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
3 juli 2022 · 184 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
28 mars 2021 · 87 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
19 apr. 2020 · 110 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
29 juni 2026
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
4 aug. 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
3 juli 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
28 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
19 apr. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva uthyrning och försäljning av material till byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva markentreprenad.
Postadress
Vallarevägen 32
18351 Täby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Täby · 0160
Län
Stockholm
Registrerat
29 apr. 2016
Verksamhet startad
23 nov. 2017
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
—
—
—
—
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt18,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal2,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet18,1 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd2,1 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.120 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,9 %
2,9 %Bolaget
6,6 %Median (P50)
−0,7 % – 16,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet18,1 %
18,1 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
27,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,7 %Median (P50)
−0,1 % – 25,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−0,2 % – 17,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 414 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58966524
Huvudarbetsställe
VALLAREVÄGEN 32, 18351 TÄBY
Täby · Stockholms län
1-4 anställda
43120 · Mark- och grundarbeten · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
CFAR 58966524
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Mark- och grundarbetenStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen17 453Riket · SNI 43.120 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
10 790
1–4 anställda
4 852
5–9 anställda
908
10–19 anställda
515
20–49 anställda
297
50–99 anställda
67
100–199 anställda
21
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter NVM Construction AB?
Nettoomsättningen var 8,53 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.