Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

NYL AB

5590724950 · Strängnäs

Normal registerstatusSNI 43320SNI 47634SNI 70200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

NYL AB har organisationsnummer 559072-4950. Nettoomsättningen var 1,36 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Södermanlands län
Registrerat
12 aug. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2024 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 0 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter

Inga förändringar matchar filtret.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-060,1
2018-060,8
2019-060,6
2020-060,9
2021-061,3
2022-061,4
2023-061,1
2024-061,3
2025-061,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
——————
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202530 juni 202515 okt. 2025 · 107 dagar · Ej reviderad
30 juni 202430 juni 202427 okt. 2024 · 119 dagar · Ej reviderad
30 juni 202330 juni 202326 nov. 2023 · 149 dagar · Ej reviderad
30 juni 202230 juni 20222 okt. 2022 · 94 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 20207 feb. 2021 · 222 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 20192 feb. 2020 · 217 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
15 okt. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
27 okt. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
26 nov. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
2 okt. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
7 feb. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
2 feb. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Köp och försäljning av hästar och hästtillbehör. Byggverksamhet. Köp, förvaltning och försäljning av fastigheter. Köp, förvaltning och försäljning av värdepapper. Konsultverksamhet inom marknadsföring och affärsutveckling. Personlig tränare inom friskvård. Arrangera resor och träningsläger med friskvårdsprofil.

Postadress

Lövsvedet 23 64795 Åkers Styckebruk
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Strängnäs · 0486
Län
Södermanland
Registrerat
12 aug. 2016
Verksamhet startad
30 mars 2017
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

6 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43320, 47634, 70200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 2017
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——————
Nettoomsättning per anställd———————
Personalkostnader per anställd———————
Kassalikviditet—
Skuldsättningsgrad—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2025

Omsättningstillväxt4,3 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal0,7 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet31,5 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.320 · Södermanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,7 %
Soliditet31,5 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

261 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58182098

Huvudarbetsställe

LÖVSVEDET 23, 64795 ÅKERS STYCKEBRUK

Strängnäs · Södermanlands län

1-4 anställda

43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation

CFAR 58182098Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

ByggnadssnickeriarbetenSödermanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Södermanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter NYL AB?

Nettoomsättningen var 1,36 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.