Normal registerstatusSNI 28990SNI 46141SNI 71122SNI 74110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
ONEARC AB har organisationsnummer 559104-4036. Nettoomsättningen var 14,42 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 2,16 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 0 (30 juni 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
13 mars 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2022 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 21 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2026
30 juni 2026
2 okt. 2026 · 94 dagar · Reviderad
30 juni 2025
30 juni 2025
6 nov. 2025 · 129 dagar · Reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
20 okt. 2024 · 112 dagar · Reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
17 sep. 2023 · 79 dagar · Reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
13 nov. 2022 · 136 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
2 okt. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
6 nov. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
20 okt. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
17 sep. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
13 nov. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska med egna skyddade eller publicerade idéer, koncept, produkter och system samt konsulttjänster inom produktutveckling främst verka för att effektivisera global marin industri i huvudsyfte att minska klimatpåverkan för transporter till sjöss och öka kundens lönsamhet. Tjänster och produkter kommer att erbjudas till rederier, varv, hamnanläggningar globalt och dess närmaste leverantörer för i huvudsak RoRo, RoPax, RoCon, container, Navy och kryssningsfartyg. Aktiebolaget ska även erbjuda tjänster från idé & design till realisering inom produktutveckling för OEM företag inom den tyngre maskinbyggarbranschen mer preciserat till gruvindustrin, marin industri, jordbruk och tillverkare av entreprenad maskiner och dess tillbehör.
Postadress
Industrivägen 55
43361 Sävedalen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stenungsund · 1415
Län
Västra Götaland
Registrerat
13 mars 2017
Verksamhet startad
6 apr. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande & Verkställande direktör
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt−35,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal14,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet33,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 28.990 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal14,9 %
14,9 %Bolaget
13,9 %Median (P50)
2,4 % – 23,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet33,0 %
33,0 %Bolaget
54,0 %Median (P50)
35,0 % – 72,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,9 %Median (P50)
3,4 % – 29,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
14,4 %Median (P50)
3,9 % – 27,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
70 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58218918
Huvudarbetsställe
INDUSTRIVÄGEN 55, 43361 SÄVEDALEN
Partille · Västra Götalands län
0 anställda
28990 · Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner · 46141 · Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 74110 · Industridesign och modedesign
CFAR 58218918
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av diverse övriga specialmaskinerVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen624Riket · SNI 28.990 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 05-39
822025
20182025
Visa värden per period
2018
59
2019
80
2020
60
2021
46
2022
64
2023
57
2024
93
2025
82
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 05-39
1642026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
126
2024Q4
148
2025Q1
153
2025Q2
142
2025Q3
188
2025Q4
150
2026Q1
198
2026Q2
164
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
319
1–4 anställda
138
5–9 anställda
70
10–19 anställda
38
20–49 anställda
40
50–99 anställda
12
100–199 anställda
3
200–499 anställda
3
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter ONEARC AB?
Nettoomsättningen var 14,42 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.