Normal registerstatusSNI 56110SNI 46321SNI 56210SNI 46480SNI 85599Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Open Fire AB har organisationsnummer 559321-8828. Nettoomsättningen var 0,92 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 apr. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
10 juni 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Restaurangverksamhet
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
19 nov. 2025 · 203 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2024
30 apr. 2024
8 dec. 2024 · 222 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2023
30 apr. 2023
3 dec. 2023 · 217 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2022
30 apr. 2022
30 okt. 2022 · 183 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
19 nov. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
8 dec. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
3 dec. 2023
10 juni 2021 → 30 apr. 2022
K211 månader
30 okt. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Konsultera restauranger på projekt att utveckla sitt koncept och produkt både kvalitativt och ekonomiskt. Utbildning och hjälp med tillvaratagande av lokala produkter, foraging, fermentering, konservering. Kontakt och mellanhand mellen producenter och restauranger med fokus på lokala restaurangrelaterade produkter. Matlagningskurser, event och catering med fokus på matlagning ute i naturen.
Postadress
Kläppvägen 5
84697 Bruksvallarna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Härjedalen · 2361
Län
Jämtland
Registrerat
10 juni 2021
Verksamhet startad
1 juli 2021
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseordförande
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2025
Omsättningstillväxt−23,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−2,4 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet54,2 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 56 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−2,4 %
−2,4 %Bolaget
3,2 %Median (P50)
−1,9 % – 12,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet54,2 %
54,2 %Bolaget
44,0 %Median (P50)
18,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,3 %Median (P50)
−5,5 % – 23,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,5 %Median (P50)
−1,5 % – 12,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
226 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67676502
Huvudarbetsställe
KLÄPPVÄGEN 5, 84697 BRUKSVALLARNA
Härjedalen · Jämtlands län
1-4 anställda
56110 · Restaurangverksamhet · 46321 · Partihandel med kött och köttvaror · 56210 · Cateringverksamhet vid enskilda evenemang · 46480 · Partihandel med ur och guldsmedsvaror · 85599 · Annan övrig utbildning
CFAR 67676502
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
RestaurangverksamhetJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen29 450Riket · SNI 56 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 56
142025
20182025
Visa värden per period
2018
4
2019
8
2020
8
2021
7
2022
3
2023
—
2024
12
2025
14
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 56
92026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
11
2024Q4
12
2025Q1
8
2025Q2
14
2025Q3
11
2025Q4
10
2026Q1
11
2026Q2
9
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
12 426
1–4 anställda
7 706
5–9 anställda
4 350
10–19 anställda
3 154
20–49 anställda
1 507
50–99 anställda
214
100–199 anställda
48
200–499 anställda
28
500+ anställda
17
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Open Fire AB?
Nettoomsättningen var 0,92 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.