Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Oresten Content AB

5590117452 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 73300SNI 74200SNI 47771SNI 47772Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Oresten Content AB har organisationsnummer 559011-7452. Nettoomsättningen var 1,09 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var 0,25 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 mars 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
23 apr. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
PR och kommunikation

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 mars 2021 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,20 Mkr
+1 144 %Personalkostnader 0,06 Mkr → 0,76 Mkr
+671 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0,14 Mkr → 1,09 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-030,0
2019-030,2
2020-030,3
2021-030,3
2022-030,1
2023-030,6
2024-031,0
2025-031,3
2026-031,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 201931 mars 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
————
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202631 mars 202622 sep. 2026 · 175 dagar · Ej reviderad
31 mars 202431 mars 202422 sep. 2024 · 175 dagar · Ej reviderad
31 mars 202331 mars 202317 sep. 2023 · 170 dagar · Ej reviderad
31 mars 202231 mars 202225 sep. 2022 · 178 dagar · Ej reviderad
31 mars 202131 mars 202120 mars 2022 · 354 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
22 sep. 2026
1 apr. 2023 → 31 mars 2024
K2
22 sep. 2024
1 apr. 2022 → 31 mars 2023
K2
17 sep. 2023
1 apr. 2021 → 31 mars 2022
K2
25 sep. 2022
1 apr. 2020 → 31 mars 2021
K2
20 mars 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom marknadsföring, försäljning och kommunikation. Samt import och export av varor såsom smycken, väskor, armbandsur och försäljning av dessa varor därtill.

Postadress

Herrhagsvägen 116 12260 Enskede
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
23 apr. 2015
Verksamhet startad
28 maj 2015
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod73300, 74200, 47771, 47772

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 201931 mars 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——————
Personalkostnader per anställd——————
Kassalikviditet——————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2026

Omsättningstillväxt−14,9 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal23,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet65,8 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,1 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 73 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal23,2 %
Soliditet65,8 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

2 886 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 55885230

Huvudarbetsställe

HERRHAGSVÄGEN 116, 12260 ENSKEDE

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

73300 · PR och kommunikation · 74200 · Fotoverksamhet · 47771 · Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder · 47772 · Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken

CFAR 55885230
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

PR och kommunikationStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen13 881Riket · SNI 73 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
9 933
1–4 anställda
3 147
5–9 anställda
372
10–19 anställda
242
20–49 anställda
120
50–99 anställda
41
100–199 anställda
18
200–499 anställda
6
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Oresten Content AB?

Nettoomsättningen var 1,09 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.