Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Ovan molnen AB

5591270862 · Åre

Normal registerstatusSNI 56110SNI 49390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Ovan molnen AB har organisationsnummer 559127-0862. Nettoomsättningen var 2,23 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rörelseresultatet var 0,26 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 okt. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
28 sep. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Restaurangverksamhet

Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 okt. 2020 → 31 okt. 2021 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+403 %Kassa & bank 0,15 Mkr → 0,78 Mkr
+39 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1,89 Mkr → 2,63 Mkr
+35 %Nettoomsättning 1,65 Mkr → 2,23 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-102,6
2019-102,5
2020-101,7
2021-102,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 okt. 202131 okt. 202031 okt. 201931 okt. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 okt. 202131 okt. 202113 feb. 2022 · 105 dagar · Ej reviderad
31 okt. 202031 okt. 202031 jan. 2021 · 92 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
13 feb. 2022
1 nov. 2019 → 31 okt. 2020
K2
31 jan. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Cafeverksamhet. Transportverksamhet på fjället. Event.

Postadress

Byvägen 89 83795 Undersåker
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Åre · 2321
Län
Jämtland
Registrerat
28 sep. 2017
Verksamhet startad
4 jan. 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 okt. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod56110, 49390

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 okt. 202131 okt. 202031 okt. 201931 okt. 2018
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Kassalikviditet—
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 okt. 2021

Omsättningstillväxt34,8 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal11,7 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet68,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,1 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 56 · Jämtland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,7 %
Soliditet68,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

226 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59088021

Huvudarbetsställe

BYVÄGEN 89, 83795 UNDERSÅKER

Åre · Jämtlands län

1-4 anställda

56110 · Restaurangverksamhet · 49390 · Diverse övrig landtransport av passagerare

CFAR 59088021
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

RestaurangverksamhetJämtlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen29 450Riket · SNI 56 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
12 426
1–4 anställda
7 706
5–9 anställda
4 350
10–19 anställda
3 154
20–49 anställda
1 507
50–99 anställda
214
100–199 anställda
48
200–499 anställda
28
500+ anställda
17

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Ovan molnen AB?

Nettoomsättningen var 2,23 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.