Normal registerstatusSNI 93199SNI 47712SNI 93290SNI 79120SNI 85510SNI 82300Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Padeltastic AB har organisationsnummer 559375-2214. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
8 apr. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan sportverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
13 okt. 2024 · 287 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
9 juli 2023 · 190 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
13 okt. 2024
8 apr. 2022 → 31 dec. 2022
K29 månader
9 juli 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tränings- och tävlingsverksamhet, tillhandahålla event, turneringar, konferensaktiviteter och anordna träningsresor, bedriva konsultationer inom sport- och fritidsbranschen för företag och privatpersoner. Bolaget skall även bedriva försäljning genom webbshop samt på events. Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom såsom värdepapper, samt därför en förenlig verksamhet.
Postadress
Skogsmyragatan 106
74945 Enköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Enköping · 0381
Län
Uppsala
Registrerat
8 apr. 2022
Verksamhet startad
12 maj 2022
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2023
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet99,3 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 93.199 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
9,6 %Median (P50)
−10,8 % – 45,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet99,3 %
99,3 %Bolaget
66,0 %Median (P50)
27,0 % – 80,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
21,4 %Median (P50)
−6,4 % – 49,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
9,6 %Median (P50)
−6,8 % – 46,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
42 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68860535
Huvudarbetsställe
SKOGSMYRAGATAN 106, 74945 ENKÖPING
Enköping · Uppsala län
0 anställda
93199 · Annan sportverksamhet · 47712 · Detaljhandel via internet eller postorder med kläder · 93290 · Övrig fritids- och nöjesverksamhet · 79120 · Researrangemang · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 82300 · Arrangemang av kongresser och mässor
CFAR 68860535
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan sportverksamhetUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 682Riket · SNI 93.199 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 85-99
342025
20182025
Visa värden per period
2018
26
2019
27
2020
20
2021
22
2022
29
2023
31
2024
38
2025
34
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 90-93
322026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
38
2024Q4
34
2025Q1
45
2025Q2
32
2025Q3
39
2025Q4
37
2026Q1
42
2026Q2
32
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 809
1–4 anställda
655
5–9 anställda
90
10–19 anställda
61
20–49 anställda
40
50–99 anställda
20
100–199 anställda
4
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Padeltastic AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.