Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Panark AB

5566110390 · Motala

Normal registerstatusSNI 68203Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Panark AB har organisationsnummer 556611-0390. Nettoomsättningen var 4,31 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rörelseresultatet var 1,41 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Östergötlands län
Registrerat
8 maj 2001
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

28 feb. 2025 → 28 feb. 2026 · Jämförelsen innehåller 14 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 5,00 Mkr → — Mkr
+1 297 %Kortfristiga skulder 2,33 Mkr → 32,48 Mkr
+197 %Rörelseresultat 0,47 Mkr → 1,41 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-080,0
2021-020,0
2022-020,0
2023-020,0
2024-022,9
2025-023,1
2026-024,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 28 feb. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 202131 aug. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%
——
Föreslagen utdelning
Mkr
——————
Koncernbidrag
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
28 feb. 202628 feb. 202614 sep. 2026 · 198 dagar · Reviderad
28 feb. 202528 feb. 20254 sep. 2025 · 188 dagar · Reviderad
28 feb. 202428 feb. 202414 juli 2024 · 137 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 mars 2025 → 28 feb. 2026
K3
14 sep. 2026
1 mars 2024 → 28 feb. 2025
K3
4 sep. 2025
1 mars 2023 → 28 feb. 2024
K3
14 juli 2024

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva försäljning av livsmedel, bageriverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom, företrädesvis värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Bispmotalagatan 1 59135 Motala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Motala · 0583
Län
Östergötland
Registrerat
8 maj 2001
Verksamhet startad
4 feb. 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 28 feb. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod68203

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 2023
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
EBITDA
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

28 feb. 2026

Omsättningstillväxt37,9 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal32,7 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet—

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 68.203 · Östergötland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 28 feb. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal32,7 %
Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

329 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 61454138

Huvudarbetsställe

MYNTGATAN 2, 59161 MOTALA

Motala · Östergötlands län

0 anställda

68203 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

CFAR 61454138
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerÖstergötlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen25 763Riket · SNI 68.203 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
23 943
1–4 anställda
1 357
5–9 anställda
215
10–19 anställda
129
20–49 anställda
65
50–99 anställda
24
100–199 anställda
20
200–499 anställda
6
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Östergötlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
25,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Panark AB?

Nettoomsättningen var 4,31 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.