Normal registerstatusSNI 49410SNI 69201SNI 70200SNI 77120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
PEGAZ AB har organisationsnummer 559498-8411. Nettoomsättningen var 0,34 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rörelseresultatet var 0,31 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
2 okt. 2024
Status
Normal registerstatus
Bransch
Vägtransport, godstrafik
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2025-09
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2025-09
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 sep. 2025
2 okt. 2024
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
2 okt. 2024 → 30 sep. 2025
K2
12 dec. 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva transporter, och idka därmed förenlig verksamhet, samt äga, förvalta, köpa och sälja värdepapper.
Postadress
Nedersta Alle 15
13739 Västerhaninge
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Haninge · 0136
Län
Stockholm
Registrerat
2 okt. 2024
Verksamhet startad
24 okt. 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
30 sep. 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 sep. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal91,2 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet82,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 49.410 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal91,2 %
91,2 %Bolaget
5,0 %Median (P50)
−0,4 % – 14,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet82,0 %
82,0 %Bolaget
43,0 %Median (P50)
22,0 % – 67,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,5 %Median (P50)
0,0 % – 21,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,4 %Median (P50)
0,0 % – 15,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 291 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 72008766
Huvudarbetsställe
NEDERSTA ALLÉ 15, 13739 VÄSTERHANINGE
Haninge · Stockholms län
0 anställda
49410 · Vägtransport, godstrafik · 69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 77120 · Uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon
CFAR 72008766
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Vägtransport, godstrafikStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen14 943Riket · SNI 49.410 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 49-53
2202025
20182025
Visa värden per period
2018
114
2019
106
2020
144
2021
120
2022
116
2023
149
2024
184
2025
220
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 49-53
2352026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
192
2024Q4
186
2025Q1
195
2025Q2
205
2025Q3
260
2025Q4
226
2026Q1
208
2026Q2
235
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
7 455
1–4 anställda
4 796
5–9 anställda
1 156
10–19 anställda
785
20–49 anställda
519
50–99 anställda
160
100–199 anställda
51
200–499 anställda
16
500+ anställda
5
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter PEGAZ AB?
Nettoomsättningen var 0,34 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.