Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Phenox Group AB

5567804785 · Eksjö

Normal registerstatusSNI 74990SNI 85594SNI 71121Övriga aktiebolag2 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Phenox Group AB har organisationsnummer 556780-4785. Nettoomsättningen var 70,11 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 13,56 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 19 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jönköpings län
Registrerat
7 apr. 2009
Status
Normal registerstatus
Bransch
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2022 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 16 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+530 %Resultat efter finansiella poster 2,16 Mkr → 13,64 Mkr
+523 %Rörelseresultat 2,18 Mkr → 13,56 Mkr
+483 %Årets resultat 1,85 Mkr → 10,81 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-0415,3
2019-0424,2
2020-0416,0
2021-0416,3
2022-0417,6
2023-0439,4
2024-0435,9
2025-0441,7
2026-0470,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 201930 apr. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202614 okt. 2026 · 167 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 202517 nov. 2025 · 201 dagar · Reviderad
30 apr. 202430 apr. 202415 sep. 2024 · 138 dagar · Reviderad
30 apr. 202330 apr. 202319 nov. 2023 · 203 dagar · Reviderad
30 apr. 202230 apr. 202220 nov. 2022 · 204 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
14 okt. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
17 nov. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
15 sep. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
19 nov. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
20 nov. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva utbildning, genomföra konsulttjänster och förmedla personal och produkter inom verksamhetsområdet skydd och säkerhet, äga och förvalta fast egendom samt aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Nannylundsgatan 13A 57539 Eksjö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Eksjö · 0686
Län
Jönköping
Registrerat
7 apr. 2009
Verksamhet startad
2 juli 2009
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod74990, 85594, 71121

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Undertecknare

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 201930 apr. 2018
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt68,1 %

164 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal19,3 %

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Över tredje kvartilen
Soliditet44,0 %

152 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd3,7 MSEK

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 74 · Jönköping · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal19,3 %
Soliditet44,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

213 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

2 driftställen enligt SCB

1Driftställe 47745609

Huvudarbetsställe

NANNYLUNDSGATAN 13 A, 57539 EKSJÖ

Eksjö · Jönköpings län

5-9 anställda

74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik · 71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 85594 · Personalutbildning

CFAR 47745609

2Driftställe 69922110

Huvudarbetsställe

Arsenalsgatan 2, 11147 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

10-19 anställda

74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik · 85594 · Personalutbildning · 71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

CFAR 69922110
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten12
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

2 av 2 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikJönköpings län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Jönköpings län, alla branscher.

Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ingen förändring · 2026K1
50,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Phenox Group AB?

Nettoomsättningen var 70,11 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.