Normal registerstatusSNI 71124SNI 81100SNI 90200SNI 33120SNI 46900Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Polygenic AB har organisationsnummer 559180-9099. Nettoomsättningen var 1,71 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,46 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Norrbottens län
Registrerat
20 nov. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
20 feb. 2022 · 51 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
24 jan. 2021 · 24 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
9 feb. 2020 · 40 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
20 feb. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
24 jan. 2021
20 nov. 2018 → 31 dec. 2019
K213 månader
9 feb. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva musikproduktion, artistisk verksamhet med tillhörande försäljning av kringprodukter, bygg- och anläggningsverksamhet, fastighetstjänster, turismverksamhet, skogsvård samt handel med värdepapper.
Postadress
Agnsävsgatan 7
95333 Haparanda
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Haparanda · 2583
Län
Norrbotten
Registrerat
20 nov. 2018
Verksamhet startad
29 nov. 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt8,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal26,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet81,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,7 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.124 · Norrbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal26,6 %
26,6 %Bolaget
16,4 %Median (P50)
0,5 % – 31,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet81,0 %
81,0 %Bolaget
68,0 %Median (P50)
54,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
19,7 %Median (P50)
2,3 % – 40,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
21,4 %Median (P50)
5,7 % – 40,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
67 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 60218229
Huvudarbetsställe
AGNSÄVSGATAN 7, 95333 HAPARANDA
Haparanda · Norrbottens län
1-4 anställda
71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik · 81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet · 90200 · Scenkonst · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 46900 · Icke-specialiserad partihandel
CFAR 60218229
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikNorrbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 375Riket · SNI 71.124 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Norrbottens län · branschgrupp 64-82
282025
20182025
Visa värden per period
2018
34
2019
17
2020
28
2021
14
2022
21
2023
26
2024
37
2025
28
Nystartade företag
Norrbottens län · branschgrupp 71-72
262026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
20
2024Q4
22
2025Q1
38
2025Q2
22
2025Q3
29
2025Q4
29
2026Q1
30
2026Q2
26
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 388
1–4 anställda
1 567
5–9 anställda
196
10–19 anställda
118
20–49 anställda
82
50–99 anställda
15
100–199 anställda
8
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Norrbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
10,0 %
Viss ökning · 2026K1
17,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Polygenic AB?
Nettoomsättningen var 1,71 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.