Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Precon AB

5591280820 · Uppsala

Normal registerstatusSNI 29320SNI 47811SNI 77320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Precon AB har organisationsnummer 559128-0820. Nettoomsättningen var 46,51 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2024. Rörelseresultatet var 4,96 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1,50 (30 sep. 2024).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
5 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon

Senaste period i vårt underlag: 30 sep. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 sep. 2020 → 30 sep. 2024 · Jämförelsen innehåller 23 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,30 Mkr
+2 029 %Årets resultat 0,22 Mkr → 4,65 Mkr
+1 993 %Resultat före skatt 0,28 Mkr → 5,88 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-091,6
2019-096,4
2020-0912,7
2021-0915,5
2022-0922,4
2023-0945,4
2024-0946,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 sep. 202430 sep. 202330 sep. 202230 sep. 202130 sep. 202030 sep. 201930 sep. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 sep. 202430 sep. 202422 dec. 2024 · 83 dagar · Reviderad
30 sep. 202030 sep. 202011 apr. 2021 · 193 dagar · Ej reviderad
30 sep. 201930 sep. 20195 apr. 2020 · 188 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 okt. 2023 → 30 sep. 2024
K2
22 dec. 2024
1 okt. 2019 → 30 sep. 2020
K2
11 apr. 2021
1 okt. 2018 → 30 sep. 2019
K2
5 apr. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva import och försäljning av fordon, påbyggnad och ombyggnad av fordon, reparation av fordon, uthyrning av transportbilar, fyrhjulingar, skotrar, släpvagnar samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Fjuckby Nylunda 33 74391 Storvreta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
5 okt. 2017
Verksamhet startad
9 nov. 2017
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 sep. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod29320, 47811, 77320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 sep. 202430 sep. 202330 sep. 202230 sep. 202130 sep. 202030 sep. 201930 sep. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 sep. 2024

Omsättningstillväxt2,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal10,7 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet60,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd31,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 29.320 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10,7 %
Soliditet60,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

8 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58919549

Huvudarbetsställe

FJUCKBY NYLUNDA 33, 74391 STORVRETA

Uppsala · Uppsala län

1-4 anställda

29320 · Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner

CFAR 58919549
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordonUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen479Riket · SNI 29.320 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
263
1–4 anställda
87
5–9 anställda
26
10–19 anställda
16
20–49 anställda
25
50–99 anställda
24
100–199 anställda
19
200–499 anställda
13
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Precon AB?

Nettoomsättningen var 46,51 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.