Normal registerstatusSNI 85599SNI 50102SNI 81100SNI 85510SNI 50302SNI 81300Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
PreSafe AB har organisationsnummer 559449-8569. Nettoomsättningen var 0,17 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
26 sep. 2023
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig utbildning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 sep. 2025
30 sep. 2025
4 dec. 2025 · 65 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2024
30 sep. 2024
29 dec. 2024 · 90 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 okt. 2024 → 30 sep. 2025
K2
4 dec. 2025
26 sep. 2023 → 30 sep. 2024
K2
29 dec. 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildning inom säkerhet och friluftsliv och därmed förening verksamhet.
Postadress
Riggvägen 12
14935 Nynäshamn
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Nynäshamn · 0192
Län
Stockholm
Registrerat
26 sep. 2023
Verksamhet startad
19 okt. 2023
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 sep. 2025
Omsättningstillväxt−2,8 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal22,5 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet32,9 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 85.599 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal22,5 %
22,5 %Bolaget
7,8 %Median (P50)
−6,1 % – 33,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet32,9 %
32,9 %Bolaget
64,0 %Median (P50)
44,0 % – 81,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
10,7 %Median (P50)
−6,1 % – 30,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
10,5 %Median (P50)
−3,8 % – 36,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
501 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 70754213
Huvudarbetsställe
RIGGVÄGEN 12, 14935 NYNÄSHAMN
Nynäshamn · Stockholms län
0 anställda
85599 · Annan övrig utbildning · 50102 · Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare · 81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 50302 · Icke reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av passagerare · 81300 · Skötsel och underhåll av grönytor
CFAR 70754213
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan övrig utbildningStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 389Riket · SNI 85.599 · 2025
Operativa ledare 55+42,4 %Riket · avsnitt P · 2024
5 293 av 12 470 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 85-99
3202025
20182025
Visa värden per period
2018
181
2019
225
2020
178
2021
173
2022
166
2023
283
2024
291
2025
320
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 85
2552026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
213
2024Q4
227
2025Q1
253
2025Q2
180
2025Q3
280
2025Q4
236
2026Q1
255
2026Q2
255
Genomsnittlig månadslön39 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt P · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
4 771
1–4 anställda
522
5–9 anställda
49
10–19 anställda
24
20–49 anställda
19
50–99 anställda
3
100–199 anställda
1
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter PreSafe AB?
Nettoomsättningen var 0,17 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.