Normal registerstatusSNI 86103SNI 86221SNI 64994SNI 86222Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Proaura AB har organisationsnummer 556682-1707. Nettoomsättningen var 1,96 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rörelseresultatet var 1,03 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2 (30 juni 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
21 juni 2005
Status
Normal registerstatus
Bransch
Specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2020 → 30 juni 2021 · Jämförelsen innehåller 7 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
30 juni 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2021
30 juni 2021
30 jan. 2022 · 214 dagar · Ej reviderad
30 juni 2020
30 juni 2020
31 jan. 2021 · 215 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
30 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
31 jan. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva läkarkonsultationer, äga och förvalta värdepapper samt äga och förvalta fastigheter samt uthyrning i fastigheter samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Östra Kopparkärrsvägen 10
43654 Hovås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
21 juni 2005
Verksamhet startad
19 okt. 2005
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
30 juni 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2021
Omsättningstillväxt68,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal52,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet41,7 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,0 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 86.103 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal52,8 %
52,8 %Bolaget
30,7 %Median (P50)
3,4 % – 54,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet41,7 %
41,7 %Bolaget
77,0 %Median (P50)
39,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
33,2 %Median (P50)
3,2 % – 67,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
31,1 %Median (P50)
4,0 % – 54,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
8 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 44097491
Huvudarbetsställe
ÖSTRA KOPPARKÄRRSVÄGEN 10, 43654 HOVÅS
Göteborg · Västra Götalands län
0 anställda
86103 · Specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhus · 86221 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare · 86222 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
CFAR 44097491
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhusVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen75Riket · SNI 86.103 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 85-99
1212025
20182025
Visa värden per period
2018
89
2019
92
2020
83
2021
86
2022
103
2023
117
2024
116
2025
121
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 86-88
902026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
80
2024Q4
101
2025Q1
86
2025Q2
67
2025Q3
82
2025Q4
92
2026Q1
94
2026Q2
90
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
40
1–4 anställda
34
5–9 anställda
0
10–19 anställda
0
20–49 anställda
0
50–99 anställda
0
100–199 anställda
1
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Proaura AB?
Nettoomsättningen var 1,96 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.