Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Profaxe AB

5591312862 · Krokom

Normal registerstatusSNI 69201Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Profaxe AB har organisationsnummer 559131-2862. Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 aug. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
30 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2021 → 31 aug. 2023 · Jämförelsen innehåller 11 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+2 078 %Summa tillgångar 0,06 Mkr → 1,28 Mkr
+1 902 %Aktiekapital 0,05 Mkr → 1,00 Mkr
+1 681 %Eget kapital 0,06 Mkr → 1,04 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-080,1
2019-080,1
2020-080,1
2021-080,0
2022-080,0
2023-080,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202331 aug. 202312 nov. 2023 · 73 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 202120 feb. 2022 · 173 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
12 nov. 2023
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
20 feb. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, exploatera och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Nifsåsvägen 11 83152 Östersund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Krokom · 2309
Län
Jämtland
Registrerat
30 okt. 2017
Verksamhet startad
2 nov. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod69201

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Undertecknare

Ordförande

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 2018
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
Nettoomsättning per anställd—————
Personalkostnader per anställd—————
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2023

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal81,3 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet81,2 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 69.201 · Jämtland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal81,3 %
Soliditet81,2 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

158 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58904269

Huvudarbetsställe

NIFSÅSVÄGEN 11, 83152 ÖSTERSUND

Östersund · Jämtlands län

0 anställda

69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning

CFAR 58904269
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Redovisning och bokföring; skatterådgivningJämtlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen23 921Riket · SNI 69.201 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
15 795
1–4 anställda
7 150
5–9 anställda
617
10–19 anställda
245
20–49 anställda
80
50–99 anställda
21
100–199 anställda
7
200–499 anställda
4
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Profaxe AB?

Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.