Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Proway AB

5565091906 · Hylte

Normal registerstatusSNI 25530SNI 24100Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Proway AB har organisationsnummer 556509-1906. Nettoomsättningen var 40,85 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 5,11 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 13 (30 juni 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
7 mars 1995
Status
Normal registerstatus
Bransch
Metallegoarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2022 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 15 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+199 %Kassa & bank 2,33 Mkr → 6,98 Mkr
−69 %Långfristiga skulder 1,17 Mkr → 0,37 Mkr
+42 %Fritt eget kapital 15,97 Mkr → 22,73 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-0626,9
2019-0623,5
2020-0623,6
2021-0626,4
2022-0640,4
2023-0642,9
2024-0635,8
2025-0635,4
2026-0640,8

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202630 juni 20266 okt. 2026 · 98 dagar · Reviderad
30 juni 202530 juni 20257 nov. 2025 · 130 dagar · Reviderad
30 juni 202430 juni 202429 sep. 2024 · 91 dagar · Reviderad
30 juni 202330 juni 202322 okt. 2023 · 114 dagar · Reviderad
30 juni 202230 juni 202216 okt. 2022 · 108 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
6 okt. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
7 nov. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
29 sep. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
22 okt. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
16 okt. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsindustri samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Verkstadsgatan 4 31434 Hyltebruk
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Hylte · 1315
Län
Halland
Registrerat
7 mars 1995
Verksamhet startad
25 mars 1995
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod25530, 24100

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Styrelseladamot

Extern verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Kassalikviditet———
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2026

Omsättningstillväxt15,4 %

164 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal12,5 %

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Över tredje kvartilen
Soliditet78,0 %

152 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd3,1 MSEK

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 25 · Halland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal12,5 %
Soliditet78,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

246 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 32774424

Huvudarbetsställe

VERKSTADSGATAN 4, 31434 HYLTEBRUK

Hylte · Hallands län

10-19 anställda

25530 · Metallegoarbeten · 24100 · Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar

CFAR 32774424
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

MetallegoarbetenHallands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen10 384Riket · SNI 25 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 988
1–4 anställda
2 051
5–9 anställda
892
10–19 anställda
715
20–49 anställda
503
50–99 anställda
161
100–199 anställda
45
200–499 anställda
23
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Proway AB?

Nettoomsättningen var 40,85 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.