Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Pulobygg AB

5569404493 · Haninge

Normal registerstatusSNI 41000Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Pulobygg AB har organisationsnummer 556940-4493. Nettoomsättningen var 1,16 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 maj 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
27 aug. 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 maj 2023 → 31 maj 2026 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
NyckeltalSkatt — Mkr → 0,00 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-051,0
2022-051,7
2023-051,2
2024-052,0
2025-051,5
2026-051,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 maj 202631 maj 202531 maj 202431 maj 202331 maj 202231 maj 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 maj 202631 maj 20268 aug. 2026 · 69 dagar · Ej reviderad
31 maj 202531 maj 20256 sep. 2025 · 98 dagar · Ej reviderad
31 maj 202431 maj 202420 okt. 2024 · 142 dagar · Ej reviderad
31 maj 202331 maj 202310 dec. 2023 · 193 dagar · Ej reviderad
31 maj 202231 maj 202225 dec. 2022 · 208 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juni 2025 → 31 maj 2026
K2
8 aug. 2026
1 juni 2024 → 31 maj 2025
K2
6 sep. 2025
1 juni 2023 → 31 maj 2024
K2
20 okt. 2024
1 juni 2022 → 31 maj 2023
K2
10 dec. 2023
1 juni 2021 → 31 maj 2022
K2
25 dec. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Oxens Gata 247 13663 Brandbergen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Haninge · 0136
Län
Stockholm
Registrerat
27 aug. 2013
Verksamhet startad
17 nov. 2016
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 maj 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod41000

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Styrelsesuppleant

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 maj 202631 maj 202531 maj 202431 maj 202331 maj 202231 maj 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 maj 2026

Omsättningstillväxt−21,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−2,0 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet53,4 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 41 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−2,0 %
Soliditet53,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 211 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 57709495

Huvudarbetsställe

OXENS GATA 247, 13663 BRANDBERGEN

Haninge · Stockholms län

1-4 anställda

41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader

CFAR 57709495
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Byggande av bostadshus och andra byggnaderStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen27 989Riket · SNI 41 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
17 199
1–4 anställda
7 709
5–9 anställda
1 618
10–19 anställda
814
20–49 anställda
476
50–99 anställda
117
100–199 anställda
32
200–499 anställda
18
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Pulobygg AB?

Nettoomsättningen var 1,16 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.