Normal registerstatusSNI 41000SNI 64212SNI 69201SNI 70200SNI 96990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
QCollective Development AB har organisationsnummer 559130-6641. Nettoomsättningen var 2,75 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
25 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2018-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2018-08
0,2
2019-08
1,2
2020-08
1,4
2021-08
2,8
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
27 mars 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom bygg, destinationsutveckling, ekonomi och administration samt äga och förvalta andelar i dotterbolag.
Postadress
Lärkstigen 12
13941 Värmdö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Värmdö · 0120
Län
Stockholm
Registrerat
25 okt. 2017
Verksamhet startad
22 mars 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2021
Omsättningstillväxt90,9 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−1,3 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet67,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd2,8 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 41 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−1,3 %
−1,3 %Bolaget
3,8 %Median (P50)
−3,1 % – 13,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet67,6 %
67,6 %Bolaget
47,0 %Median (P50)
21,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,5 %Median (P50)
−2,9 % – 27,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,3 %Median (P50)
−2,2 % – 14,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
4 211 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59369009
Huvudarbetsställe
LÄRKSTIGEN 12, 13941 VÄRMDÖ
Värmdö · Stockholms län
0 anställda
41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 64212 · Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner · 69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster
CFAR 59369009
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Byggande av bostadshus och andra byggnaderStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen27 989Riket · SNI 41 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
17 199
1–4 anställda
7 709
5–9 anställda
1 618
10–19 anställda
814
20–49 anställda
476
50–99 anställda
117
100–199 anställda
32
200–499 anställda
18
500+ anställda
6
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter QCollective Development AB?
Nettoomsättningen var 2,75 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.