# Rackattack Music AB (5566351879)

> Rackattack Music AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5566351879, registrerat 2002-11-05 och med hemvist i Ulricehamn, Västra Götalands län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2021-08-31 var nettoomsättningen 3,04 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5566351879 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2002-11-05 |
| Hemvist | Ulricehamn, Västra Götalands län |
| Bransch (SNI) | 90110 – Konstnärlig och kulturell verksamhet |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2021-08-31, inlämnad 2022-02-13 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 3,04 | 1,77 | 3,16 | 3,21 | 2,91 |
| Rörelseresultat | 1,21 | -0,23 | 1,52 | – | – |
| Årets resultat | 0,70 | -0,04 | 0,94 | – | – |
| Summa tillgångar | 5,14 | 4,21 | 4,97 | – | – |
| Eget kapital | 2,69 | 2,25 | 2,53 | – | – |
| Soliditet | 64,0 % | 62,0 % | 62,0 % | 48,0 % | 40,0 % |
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – | – |

## Vad som ändrats

2020-08-31 → 2021-08-31: 10 väsentliga ändringar.

- Nettoomsättning upp: 1 768 133 -> 3 037 581 (+71.8 %)
- Rörelseintäkter upp: 1 768 133 -> 3 037 581 (+71.8 %)
- Rörelseresultat upp: -226 968 -> 1 209 676 (+633.0 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: -270 281 -> 1 192 649 (+541.3 %)
- Resultat före skatt upp: -36 347 -> 890 465 (+2549.9 %)
- Årets resultat upp: -36 347 -> 696 464 (+2016.2 %)
- Summa tillgångar upp: 4 207 711 -> 5 138 462 (+22.1 %)
- Väsentliga händelser under året: texten är ändrad (likhet 0.16)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 71,8 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: 39,8 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 64,0 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: 1,52 (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

0 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2020-09-01 – 2021-08-31 (inlämnad 2022-02-13)
- 2019-09-01 – 2020-08-31 (inlämnad 2021-02-21)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2022-02-13.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/rackattack-music-ab-5566351879
English: https://bolagsdelta.se/en/company/rackattack-music-ab-5566351879

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
