Normal registerstatusSNI 77320SNI 46620SNI 33120SNI 46630Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Ränt AB har organisationsnummer 559320-8332. Nettoomsättningen var 0,20 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,14 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
4 juni 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
0,2
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
4 juni 2021
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
4 juni 2021 → 31 dec. 2021
K27 månader
15 maj 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning, köp, försäljning och reparation av kapitalvaror inom bygg och anläggning.
Postadress
Bredgränd 2
11130 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
4 juni 2021
Verksamhet startad
10 juni 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal70,1 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet68,7 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 77.320 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal70,1 %
70,1 %Bolaget
6,7 %Median (P50)
−7,7 % – 23,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet68,7 %
68,7 %Bolaget
44,0 %Median (P50)
20,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,1 %Median (P50)
−1,7 % – 16,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
8,9 %Median (P50)
−2,3 % – 30,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
230 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67670711
Huvudarbetsställe
BREDGRÄND 2, 11130 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 46620 · Partihandel med verktygsmaskiner · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 46630 · Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
CFAR 67670711
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskinerStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 989Riket · SNI 77.320 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 77-82
4432026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
330
2024Q4
296
2025Q1
284
2025Q2
277
2025Q3
348
2025Q4
317
2026Q1
421
2026Q2
443
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 543
1–4 anställda
279
5–9 anställda
77
10–19 anställda
43
20–49 anställda
31
50–99 anställda
6
100–199 anställda
3
200–499 anställda
4
500+ anställda
3
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Ränt AB?
Nettoomsättningen var 0,20 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.