1Driftställe 43903244
Huvudarbetsställe00000 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
49410 · Vägtransport, godstrafik · 23999 · Diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning
5566806716 · Stockholm
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Raplexa AB har organisationsnummer 556680-6716. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2025).
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
31 aug. 2019 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.
| −100 % | Nettoomsättning | 0,75 Mkr → 0,00 Mkr | |
| −100 % | Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0,75 Mkr → 0,00 Mkr | |
| −71 % | Fritt eget kapital | 0,74 Mkr → 0,21 Mkr |
Nettoomsättning · Mkr
| Period | Nettoomsättning |
|---|---|
| 2016-08 | 0,1 |
| 2017-08 | 0,1 |
| 2018-08 | 0,3 |
| 2019-08 | 0,7 |
| 2020-08 | 0,6 |
| 2021-08 | 0,7 |
| 2022-08 | 0,1 |
| 2023-08 | 0,0 |
| 2024-08 | 0,0 |
| 2025-12 | 0,0 |
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
| Nyckeltal | 31 dec. 2025 | 31 aug. 2024 | 31 aug. 2023 | 31 aug. 2022 | 31 aug. 2021 | 31 aug. 2020 | 31 aug. 2019 | 31 aug. 2018 | 31 aug. 2017 | 31 aug. 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Mkr | ||||||||||
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Rörelseresultat Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Resultat efter finansiella poster Mkr | ||||||||||
| Resultat före skatt Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Årets resultat Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Skatt Mkr | — | — | — | — | — | — | — | — | ||
| Personalkostnader Mkr | — | — | — | — | — | — | ||||
| Anställda personer | — | — | — | — | ||||||
| Summa tillgångar Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Eget kapital Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Fritt eget kapital Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Aktiekapital Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Kassa & bank Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Kortfristiga skulder Mkr | — | — | — | — | ||||||
| Långfristiga skulder Mkr | — | — | — | — | — | — | — | — | ||
| Obeskattade reserver Mkr | — | — | — | — | — | — | — | — | ||
| Soliditet % | ||||||||||
| Föreslagen utdelning Mkr | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
| Period | Räkenskapsårets slut | Inlämnad |
|---|---|---|
| 31 dec. 2025 | 31 dec. 2025 | 25 juni 2026 · 176 dagar · Ej reviderad |
| 31 aug. 2021 | 31 aug. 2021 | 3 apr. 2022 · 215 dagar · Ej reviderad |
| 31 aug. 2019 | 31 aug. 2019 | 29 mars 2020 · 211 dagar · Ej reviderad |
| Period | Inlämnad | Visa underlag |
|---|---|---|
| 1 sep. 2024 → 31 dec. 2025 K216 månader | 25 juni 2026 | |
| 1 sep. 2020 → 31 aug. 2021 K2 | 3 apr. 2022 | |
| 1 sep. 2018 → 31 aug. 2019 K2 | 29 mars 2020 |
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag bedriva följande verksamheter: - Utveckling och försäljning av system och applikationer samt tjänster inom redovisning, företagsutveckling samt övrig företagsadministration. - Utföra bygg- och anläggningsentreprenader. - Uthyrning av personal inom transport, bygg och lager. - Ägande, förvaltning och uthyrning av fast egendom. - Bedriva projektering, utveckling, byggnation, ägande och förvaltning av energianläggningar för energilagring och förnybar energi. - Handel med värdepapper samt bedriva annan med nu sagda verksamheter förenlig verksamhet.
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.
Se vad Pro ger dig1 undertecknare i senaste rapporten
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
| Nyckeltal | 31 dec. 2025 | 31 aug. 2024 | 31 aug. 2023 | 31 aug. 2022 | 31 aug. 2021 | 31 aug. 2020 | 31 aug. 2019 | 31 aug. 2018 | 31 aug. 2017 | 31 aug. 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | — | — | — | — | ||||||
| Vinstmarginal (efter finansiella poster) | ||||||||||
| EBITDA | — | — | — | — | ||||||
| Nettoomsättning per anställd | — | — | — | — | — | — | ||||
| Personalkostnader per anställd | — | — | — | — | — | — | ||||
| Kassalikviditet | — | — | — | — | — | — | — | — | ||
| Skuldsättningsgrad | — | — | — | — | — | — | — | — | ||
| Omsättningstillväxt | — |
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
31 dec. 2025
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
SNI-kod 49.410 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 291 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
00000 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
49410 · Vägtransport, godstrafik · 23999 · Diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Stockholms län · branschgrupp 49-53
Stockholms län · branschgrupp 49-53
Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.