Normal registerstatusSNI 46630SNI 46712SNI 77390SNI 25510SNI 71122Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
REELCA AB har organisationsnummer 556909-0748. Nettoomsättningen var 0,60 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,59 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
1 nov. 2012
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
6 feb. 2022 · 37 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
14 feb. 2021 · 45 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
2 feb. 2020 · 33 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 feb. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
14 feb. 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
2 feb. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning och handel med entreprenadmaskiner, ytbehandling av stålkonstruktioner, konsultationer inom ytbehandling, äga och förvalta fastigheter, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Frösö-Berge 185
83296 Frösön
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Östersund · 2380
Län
Jämtland
Registrerat
1 nov. 2012
Verksamhet startad
21 feb. 2013
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt20,0 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal99,0 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet88,8 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 46.630 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal99,0 %
99,0 %Bolaget
11,2 %Median (P50)
1,5 % – 18,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet88,8 %
88,8 %Bolaget
52,0 %Median (P50)
32,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,7 %Median (P50)
4,6 % – 19,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
11,2 %Median (P50)
1,5 % – 18,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
13 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 53027777
Huvudarbetsställe
FRÖSÖ-BERGE 185, 83296 FRÖSÖN
Östersund · Jämtlands län
0 anställda
46630 · Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner · 46712 · Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon · 77390 · Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar · 25510 · Beläggning och överdragning av metall · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
CFAR 53027777
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskinerJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen653Riket · SNI 46.630 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 46
52025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
7
2020
—
2021
3
2022
3
2023
—
2024
5
2025
5
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 46
52026Q1
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
3
2024Q4
7
2025Q1
6
2025Q2
7
2025Q3
3
2025Q4
3
2026Q1
5
2026Q2
—
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
371
1–4 anställda
167
5–9 anställda
47
10–19 anställda
44
20–49 anställda
13
50–99 anställda
6
100–199 anställda
2
200–499 anställda
1
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter REELCA AB?
Nettoomsättningen var 0,60 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.