Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Rewall AB

5591181028 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 43320SNI 43341Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Rewall AB har organisationsnummer 559118-1028. Nettoomsättningen var 3,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rörelseresultatet var 0,33 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rapporterat medelantal anställda: 3 (30 juni 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
4 juli 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2019 → 30 juni 2021 · Jämförelsen innehåller 10 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+96 %Personalkostnader 0,65 Mkr → 1,28 Mkr
−67 %Resultat efter finansiella poster 0,97 Mkr → 0,32 Mkr
−66 %Rörelseresultat 0,97 Mkr → 0,33 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-061,4
2019-062,9
2020-066,0
2021-063,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202130 juni 202123 jan. 2022 · 207 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 201926 jan. 2020 · 210 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
23 jan. 2022
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
26 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bygg, målning och plattsättning.

Postadress

Box 296 16213 Vällingby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
4 juli 2017
Verksamhet startad
13 juli 2017
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43320, 43341

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2021

Omsättningstillväxt−35,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal8,6 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet72,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,3 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.320 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal8,6 %
Soliditet72,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

2 293 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58571456

Huvudarbetsställe

00000 VÄLLINGBY

Stockholm · Stockholms län

5-9 anställda

43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 43341 · Måleriarbeten

CFAR 58571456Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

ByggnadssnickeriarbetenStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Rewall AB?

Nettoomsättningen var 3,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.