Normal registerstatusSNI 43221SNI 43120SNI 43320SNI 77320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
RIJA AB har organisationsnummer 556806-6004. Nettoomsättningen var 0,49 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var 0,13 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Värmlands län
Registrerat
26 apr. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2022 → 31 aug. 2024 · Jämförelsen innehåller 3 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
31 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2024
31 aug. 2024
3 nov. 2024 · 64 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2022
31 aug. 2022
25 dec. 2022 · 116 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2021
31 aug. 2021
13 mars 2022 · 194 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2020
31 aug. 2020
7 feb. 2021 · 160 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
3 nov. 2024
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
25 dec. 2022
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
13 mars 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
7 feb. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och uthyrning, entreprenadsverksamhet inom mark, vvs och bygg. Vidare skall bolaget äga aktier och andelar, äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet
Postadress
Mellanviken 31
68696 Östra Ämtervik
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sunne · 1766
Län
Värmland
Registrerat
26 apr. 2010
Verksamhet startad
24 juni 2010
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
31 aug. 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2024
Omsättningstillväxt−5,7 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal26,7 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet81,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.221 · Värmland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal26,7 %
26,7 %Bolaget
7,0 %Median (P50)
2,0 % – 12,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet81,0 %
81,0 %Bolaget
51,0 %Median (P50)
32,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
17,4 %Median (P50)
4,2 % – 30,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,4 %Median (P50)
2,2 % – 13,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
138 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 49513351
Huvudarbetsställe
MELLANVIKEN 31, 68696 ÖSTRA ÄMTERVIK
Sunne · Värmlands län
0 anställda
43221 · Värme- och sanitetsarbeten · 43120 · Mark- och grundarbeten · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
CFAR 49513351
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Värme- och sanitetsarbetenVärmlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen6 806Riket · SNI 43.221 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Värmlands län · branschgrupp 41-43
262025
20182025
Visa värden per period
2018
37
2019
28
2020
19
2021
25
2022
26
2023
30
2024
39
2025
26
Nystartade företag
Värmlands län · branschgrupp 41-43
622026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
34
2025Q1
45
2025Q2
48
2025Q3
50
2025Q4
35
2026Q1
49
2026Q2
62
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 103
1–4 anställda
2 601
5–9 anställda
539
10–19 anställda
315
20–49 anställda
201
50–99 anställda
36
100–199 anställda
6
200–499 anställda
3
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Värmlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter RIJA AB?
Nettoomsättningen var 0,49 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.