Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Roaring Group AB

5590672613 · Danderyd

Normal registerstatusSNI 63920SNI 63910Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Roaring Group AB har organisationsnummer 559067-2613. Nettoomsättningen var 55,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var −3,04 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rapporterat medelantal anställda: 30 (30 juni 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
21 juni 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Övrig informationsverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2022 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 22 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+186 %Nettoomsättning 19,55 Mkr → 55,88 Mkr
+183 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 19,81 Mkr → 55,99 Mkr
+101 %Personalkostnader 17,68 Mkr → 35,50 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-061,0
2020-064,7
2021-0611,6
2022-0619,6
2023-0628,3
2024-0650,2
2025-0655,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
—————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202530 juni 202516 dec. 2025 · 169 dagar · Reviderad
30 juni 202330 juni 202329 okt. 2023 · 121 dagar · Reviderad
30 juni 202230 juni 20224 dec. 2022 · 157 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
16 dec. 2025
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
29 okt. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
4 dec. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utveckla och sälja programvara och direkt eller via ägande i andra bolag tillhandahålla tjänster innehållande person-, marknads-, affärs-, kredit- och analytisk information samt att driva annan därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Svärdvägen 19 18233 Danderyd
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Danderyd · 0162
Län
Stockholm
Registrerat
21 juni 2016
Verksamhet startad
1 sep. 2016
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod63920, 63910

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

4 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Styrelseordförande

Undertecknare

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad—————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2025

Omsättningstillväxt11,3 %

74 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−5,4 %

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Under första kvartilen
Soliditet74,0 %

64 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,9 MSEK

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 63 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−5,4 %
Soliditet74,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

871 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1HUVUDKONTOR

Huvudarbetsställe

SVÄRDVÄGEN 19, 18233 DANDERYD

Danderyd · Stockholms län

20-49 anställda

63920 · Övrig informationsverksamhet · 63910 · Webbportaler

CFAR 57457418
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Övrig informationsverksamhetStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen4 121Riket · SNI 63 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 027
1–4 anställda
767
5–9 anställda
129
10–19 anställda
86
20–49 anställda
73
50–99 anställda
24
100–199 anställda
10
200–499 anställda
4
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Roaring Group AB?

Nettoomsättningen var 55,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.