Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Rörservice Norr AB

5569722076 · Nordmaling

Normal registerstatusSNI 43221Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Rörservice Norr AB har organisationsnummer 556972-2076. Nettoomsättningen var 2,98 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,29 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västerbottens län
Registrerat
20 maj 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2022 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+166 %Fritt eget kapital 0,34 Mkr → 0,92 Mkr
+145 %Eget kapital 0,39 Mkr → 0,97 Mkr
+74 %Summa tillgångar 0,70 Mkr → 1,22 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-121,4
2017-121,6
2018-121,7
2019-122,0
2020-121,2
2021-121,7
2022-121,8
2023-122,7
2024-122,8
2025-123,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
——————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202522 maj 2026 · 142 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 20229 juli 2023 · 190 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 202120 feb. 2022 · 51 dagar · Ej reviderad
31 dec. 201931 dec. 201919 jan. 2020 · 19 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
22 maj 2026
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
20 feb. 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
19 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremål för bolagets verksamhet är service och försäljning inom VVS. Repration och service av snöskotrar och motorcykelar. uthyrning av fordon och personal. förvaltning av värdepapper.

Postadress

Orrvägen 10 91431 Nordmaling
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Nordmaling · 2401
Län
Västerbotten
Registrerat
20 maj 2014
Verksamhet startad
5 juni 2014
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43221

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—————
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Kassalikviditet———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt6,0 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal9,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet79,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd3,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.221 · Västerbotten · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal9,8 %
Soliditet79,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

107 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 54695382

Huvudarbetsställe

ORRVÄGEN 10, 91431 NORDMALING

Nordmaling · Västerbottens län

1-4 anställda

43221 · Värme- och sanitetsarbeten

CFAR 54695382
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Värme- och sanitetsarbetenVästerbottens län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen6 806Riket · SNI 43.221 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 103
1–4 anställda
2 601
5–9 anställda
539
10–19 anställda
315
20–49 anställda
201
50–99 anställda
36
100–199 anställda
6
200–499 anställda
3
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västerbottens län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Rörservice Norr AB?

Nettoomsättningen var 2,98 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.