Normal registerstatusSNI 55202SNI 56110SNI 79900SNI 93199Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
RP Älgbäck AB har organisationsnummer 559121-6782. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var −0,12 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västerbottens län
Registrerat
15 aug. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Stug- och rumsuthyrning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2023-06
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2023-06
2,0
2024-06
0,6
2025-06
0,0
2026-06
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
21 sep. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hundspannturer, naturturism, och uthyrning av stugor samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Långsele Älgbäck
92192 Lycksele
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lycksele · 2481
Län
Västerbotten
Registrerat
15 aug. 2017
Verksamhet startad
19 juli 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
—
EBITDA
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet5,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 55.202 · Västerbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
7,6 %Median (P50)
1,9 % – 35,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet5,0 %
5,0 %Bolaget
35,0 %Median (P50)
5,0 % – 66,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
0,9 % – 24,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,6 %Median (P50)
1,9 % – 35,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
23 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59800201
Huvudarbetsställe
LÅNGSELE ÄLGBÄCK 1, 92192 LYCKSELE
Lycksele · Västerbottens län
0 anställda
55202 · Stug- och rumsuthyrning · 56110 · Restaurangverksamhet · 79900 · Turist- och bokningsverksamhet · 93199 · Annan sportverksamhet
CFAR 59800201
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Stug- och rumsuthyrningVästerbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen2 545Riket · SNI 55.202 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västerbottens län · branschgrupp 55
32024
20182025
Visa värden per period
2018
3
2019
—
2020
—
2021
—
2022
—
2023
—
2024
3
2025
—
Nystartade företag
Västerbottens län · branschgrupp 55
32026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
4
2024Q4
—
2025Q1
—
2025Q2
7
2025Q3
3
2025Q4
—
2026Q1
4
2026Q2
3
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
2 192
1–4 anställda
249
5–9 anställda
44
10–19 anställda
41
20–49 anställda
14
50–99 anställda
3
100–199 anställda
2
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västerbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter RP Älgbäck AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.