Normal registerstatusSNI 96220SNI 70200SNI 47751SNI 96230Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
SASEA Solutions AB har organisationsnummer 559148-3515. Nettoomsättningen var 0,39 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,12 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Örebro län
Registrerat
6 feb. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
1 maj 2022 · 121 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
4 apr. 2021 · 94 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
1 maj 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
4 apr. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation och verksamhetsutveckling samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Skönhetssalong, hud och kroppsvård, naglar, massage, fotvård. Försäljning av hudvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Sikvägen 16
70510 Örebro
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Örebro · 1880
Län
Örebro
Registrerat
6 feb. 2018
Verksamhet startad
8 mars 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt9,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal30,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet68,8 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 96 · Örebro · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal30,7 %
30,7 %Bolaget
4,9 %Median (P50)
−0,6 % – 15,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet68,8 %
68,8 %Bolaget
56,0 %Median (P50)
34,0 % – 75,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
12,4 %Median (P50)
−1,8 % – 33,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,5 %Median (P50)
−0,6 % – 16,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
284 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59321588
Huvudarbetsställe
FÖRMANSGATAN 10, 70280 ÖREBRO
Örebro · Örebro län
0 anställda
96220 · Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 47751 · Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu
CFAR 59321588
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarÖrebro län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen49 168Riket · SNI 96 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Örebro län · branschgrupp 85-99
292025
20182025
Visa värden per period
2018
24
2019
22
2020
21
2021
18
2022
20
2023
18
2024
17
2025
29
Nystartade företag
Örebro län · branschgrupp 94-99
322026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
39
2024Q4
26
2025Q1
28
2025Q2
27
2025Q3
31
2025Q4
37
2026Q1
32
2026Q2
32
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
39 518
1–4 anställda
8 350
5–9 anställda
921
10–19 anställda
273
20–49 anställda
68
50–99 anställda
20
100–199 anställda
7
200–499 anställda
7
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Örebro län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
39,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
23,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter SASEA Solutions AB?
Nettoomsättningen var 0,39 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.