Normal registerstatusSNI 01430SNI 62100SNI 74110SNI 93191Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Scopia AB har organisationsnummer 556924-9377. Nettoomsättningen var 0,29 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
5 mars 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uppfödning av hästar och andra hästdjur
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
30 apr. 2020
30 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
—
—
—
—
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
30 nov. 2025 · 214 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2024
30 apr. 2024
1 dec. 2024 · 215 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2023
30 apr. 2023
3 dec. 2023 · 217 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2022
30 apr. 2022
4 dec. 2022 · 218 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
30 nov. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
1 dec. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
3 dec. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
4 dec. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva verksamhet inom innovation inom optik och mikroskopi, mekanisk utveckling, datakonsult med inriktning på programmering, äga och förvalta aktier och andra värdepapper. Dessutom ska företaget även bedriva verksamhet inom hästnäring i form av avel, träning och tävling.
Postadress
Sångenvägen 1
18691 Vallentuna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Vallentuna · 0115
Län
Stockholm
Registrerat
5 mars 2013
Verksamhet startad
21 mars 2013
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Rörelsemarginal
—
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
—
—
—
EBITDA
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal−15,6 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet3,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 01.430 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−15,6 %
−15,6 %Bolaget
−56,7 %Median (P50)
−281,1 % – 1,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet3,0 %
3,0 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
15,0 % – 88,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
−6,6 %Median (P50)
−35,5 % – 3,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
−30,7 %Median (P50)
−209,5 % – 7,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
66 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 53141479
Huvudarbetsställe
SÅNGENVÄGEN 1, 18691 VALLENTUNA
Vallentuna · Stockholms län
0 anställda
01430 · Uppfödning av hästar och andra hästdjur · 62100 · Dataprogrammering · 74110 · Industridesign och modedesign · 93191 · Tävling med hästar
CFAR 53141479
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Uppfödning av hästar och andra hästdjurStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen2 016Riket · SNI 01.430 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 01-03
112025
20182025
Visa värden per period
2018
8
2019
10
2020
9
2021
—
2022
11
2023
13
2024
10
2025
11
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 01-03
502026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
25
2024Q4
30
2025Q1
36
2025Q2
29
2025Q3
43
2025Q4
34
2026Q1
41
2026Q2
50
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 859
1–4 anställda
119
5–9 anställda
28
10–19 anställda
6
20–49 anställda
1
50–99 anställda
3
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Scopia AB?
Nettoomsättningen var 0,29 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.